Zabieg wstrzykiwania botoxu

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu wstrzykiwania botoksu?

Przed procesem starzenia się skóry nie można się niestety uchronić, jednak stosując odpowiednie kosmetyki oraz poddając się określonym zabiegom, można go nieco opóźnić w czasie, czy też zminimalizować jego efekty. Po 35 roku życia na twarzy zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki mimiczne, z którymi można sobie poradzić przy pomocy kremów oraz odpowiednio wykonanego makijażu, jednak z każdym z kolejnym rokiem zaczynają się one pogłębiać, dlatego też wtedy warto zdecydować się na wstrzyknięcie botoksu. Czym jednak jest botoks i jakie są przeciwwskazania do jego wstrzyknięcia?

Czym jest botoks?

Botoks nazywany również jadem kiełbasianym to substancja, która naturalnie występuje w przyrodzie, a można ją spotkać np. w zepsutych wędlinach. Niestety z uwagi na fakt, iż zaliczana jest ona do grona trujących substancji, to nie można jej spożywać, gdyż grozi to śmiercią. Warto jednak wiedzieć o tym, iż znalazła ona dosyć szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, ponieważ przy jej pomocy można walczyć nie tylko z niektórymi zmarszczkami, ale również z problemem nadpotliwości. Jak jednak działa botoks? Substancja ta doprowadza do porażenia mięśni oraz nerwów, dzięki czemu skóra zostaje rozluźniona a zmarszczki wygładzone.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu wstrzykiwania botoksu?

Pomimo tego, iż botoks wpływa bardzo korzystnie na wygląd starzejącej się skóry, to jednak substancja ta nie może być niestety zaaplikowana każdej osobie. Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania toksyny botulinowej jest nietolerancja na tę substancję, czy też uczulenie na białko jaja kurzego lub albuminę, czyli substancje, które obecne są w niektórych preparatach z botoksem. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe przeciwwskazania do zabiegu, to można wśród nich wymienić w szczególności:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • przyjmowanie leków rozkurczowych oraz tetracykliny,
  • stosowanie antybiotyków aminoglikozydowych,
  • choroby nowotworowe skóry takie jak np. czerniak,
  • zespół Lamberta-Eatona,
  • przewlekłe choroby autoimmunologiczne,
  • głębokie i rozległe uszkodzenia skóry,
  • aktywną opryszczkę, czy też czynne infekcje skórne

W sytuacji, gdy dana osoba chciałaby wstrzyknąć sobie toksynę botulinową, jednak wcześniej miała przeprowadzony zabieg mający na celu korektę twarzy lub powiek, to niestety nie jest możliwe zastosowanie jadu kiełbasianego. Zabieg z wykorzystaniem botoksu nie może być również przeprowadzony u osób, które w miejscu iniekcji mają zbyt dużą ilość skóry (dotyczy to w szczególności osób zmagających się z otyłością i nadwagą). Bardzo ważnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest również okres ciąży oraz karmienia piersią, ponieważ istnieje ryzyko wstrzyknięcia zbyt dużych ilości toksyny, która może niestety wpłynąć bardzo negatywnie na dziecko. Jeśli chodzi natomiast o wiek pacjenta, to wstrzyknięcie toksyny botulinowej nie ma z reguły ograniczeń wiekowych, jednak jest to uzależnione od celu iniekcji. Oczywiście botoks nie powinien być wstrzykiwany dzieciom, chyba iż zmagają się one z dziecięcym porażeniem nerwowym, ponieważ w takim przypadku toksyna wykazuje właściwości lecznicze.

Środki ostrożności

Łączenie zastrzyków z botoksu z niektórymi lekami przyjmowanymi doustnie nie jest możliwe, dlatego też każda osoba, która chciałaby poddać się zabiegowi, musi o tym poinformować lekarza. Niezwykle ważne jest również to, aby na co najmniej tydzień przed zabiegiem nie przyjmować leków przeciwzapalnych, witaminy E, multiwitamin, a także preparatów zawierających w swoim składzie dziurawiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *