Nie tylko piękne ciało poprawia humor. Dobry słuch również! Jak przebiega proces wyboru aparatu słuchowego?
Osoby niedosłyszące nie mają w życiu łatwo. Ich codzienność jest dużo trudniejsza niż osób zdrowych. Osoby które nie do słyszą, dla swojej wygody oraz swojego bezpieczeństwa powinny mieć odpowiednio dobrany aparat słuchowy. Taki aparat powinien zostać dobrany przez specjalistę. Warto wybrać się do gabinetu protetyka słuchu, który pomoże wybrać odpowiedni aparat.
W jaki sposób dobrać aparat słuchowy?
Należy wybrać taki aparat w którym słyszalność dźwięków będzie najlepsza, mowa będzie najlepiej rozumiana oraz odbierany dźwięk będzie najbardziej naturalny. Nie jest to jednak łatwe dla osoby która nigdy nie nosiła aparatu słuchowego. Do niego, również jak do wszystkich rzeczy w życiu, należy się przyzwyczaić. Kiedy już pacjent zdecyduję się na to, że chce mieć aparat słuchowy kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji jaki to aparat będzie, czy aparat wewnątrzuszny, zauszny, czy droższy, tańszy. Na rynku jest bardzo wiele aparatów do wyboru. Osoba nie zaznajomiona z tematem może po prostu czuć się zagubiona w nadmiarze produktów.
Z pewnością należy zacząć od wizyty u specjalisty, który zbierze jak najwięcej informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, szczególnie danych dotyczących jego słuchu. Protetyk słuchu z pewnością będzie wypytywał o wszystkie dolegliwości ze strony uszu, przebyte choroby, szumy, wydzielanie woskowiny, wycieki, operacje. Ponadto z pewnością będzie chciał uzyskać informacje na temat ogólnego stanu zdrowia oraz przyjmowanych lekarstw. Istotna również dla protetyka słuchu jest informacja czy dany pacjent jest bardzo aktywny fizycznie czy uprawia sporty czy ma sprawne dłonie pozwalające w wrawidłowy sposób uchwycić aparat słuchowy. Wszystkie nawet z pozoru takie błahe informacje są niezwykle ważne aby odpowiednio dobrać aparat słuchowy.
Konieczne jest również sprawdzenie stanu ucha zewnętrznego przy pomocy otoskopu. Protetyk słuchu z pewnością obejrzy wnętrze kanału słuchowego sprawdzi czy w uchu nie znajduje się żadne ciało obce, bądź nadmiar woskowiny. Oceni stan błony bębenkowej. Ocenia się również stan małżowiny usznej. Wybierając aparat słuchowy przeprowadzane jest badanie progu słyszalności tak zwana audiometria tonalna, która przeprowadzana jest w kabinie ciszy. Pozwala ona ocenić jakie najcichsze dźwięki słyszy pacjent. W celu przeprowadzenia tego badania zakłada się pacjentowi na uszy słuchawki, wówczas on kiedy zacznie słyszeć dźwięk daje sygnał protetykowi (najczęściej przyciska przycisk w danym momencie kiedy usłyszy sygnał). Kolejnym badaniem przeprowadzonym jest audiometria mowy gdzie podczas tego badania pacjent ma za zadanie powtórzyć słowa odtworzone w różnym poziomie głośności. Kolejnym badaniem diagnostycznym ucha środkowego jest tympanometria. Przeprowadzane jest również badanie progu dyskomfortu podczas którego pacjent słyszy dźwięki coraz głośniejsze i jego zadaniem jest określenie kiedy dane dźwięki i stają się nie do zniesienia.
Przeprowadzenie wszystkich badań jest niezbędne aby dobrać właściwie odpowiedni aparat słuchowy dla pacjenta. Kiedy wszystkie badania niezbędne zostaną przeprowadzone zostanie do zrobienia dopasowanie aparatu słuchowego. Jest to niezwykle delikatny proces który któremu również należy poświęcić sporo czasu. Aparaty są przymierzane, wstępnie ustawiane, tak aby pacjent mógł sprawdzić czy czuje się komfortowo w danym urządzeniu.
Osoby które zdecydowały się na noszenie aparatu słuchowego są zadowolone, że mogą w końcu usłyszeć dźwięki je otaczające, że nie mają problemu z rozumieniem mowy innych osób. To znacznie ułatwia życie i poprawia komfort dnia codziennego.