Laserowe usuwanie tatuaży

 

Laserowe usuwanie tatuaży zaraz po usuwaniu tatuaży metodą chirurgiczną jest obecnie uważane za najskuteczniejszy zabieg, dzięki któremu szybko pozbędziemy się niechcianego rysunku na ciele.

Czy metoda ta pozwala na usunięcie każdego tatuażu? Czy po tego rodzaju zabiegu zostają blizny, i co najważniejsze, czy taki zabieg jest bolesny? 

Na czym polega laserowe usuwanie tatuaży?

Wykonanie tatuażu to nic innego jak wprowadzanie pigmentu pod skórę. Taki barwnik składa się z naprawdę sporych cząsteczek, których organizm nie jest w stanie wyeliminować samodzielnie, dlatego też tatuaże pozostają z nami na długie lata. Laserowe usuwanie tatuaży polega na rozbijaniu cząsteczek barwnika w taki sposób, żeby były one łatwiejsze do usunięcia przesz organizm. Rozbite w ten sposób cząsteczki zostają wchłaniane do organizmu. Specjalny rodzaj bakterii bytujących w naszym organizmie przetwarza w określony sposób owe cząsteczki, dzięki czemu mogą one zostać wydalone w procesach metabolicznych. Cały ten proces zachodzi bardzo powoli i stopniowo. Nie da się bowiem usunąć całego tatuażu za jednym razem. Tatuaże znajdują się na różnych głębokościach skóry, co wiąże się z tym, że każda warstwa skóry zawiera różne, zmienne ilości pigmentu.

Urządzenie do usuwania tatuaży 

Urządzaniem doskonale radzącym sobie z usuwaniem tatuaży jest laser Q-switch.  Nadaje się on zarówno do usuwania, jak i rozjaśniania tatuaży. Lasery tego typu posiadają kilka długości fal, które wnikają w skórę na różne głębokości. Na przykład, wiązka lasera o długości 1064 nm usuwa pigment czarny, brązowy i granatowy. Ponad połowę krótsza fala, o długości  532 nm absorbowana jest przez pigment czerwony, fioletowy i pomarańczowy. Ostatnią nowością są specjalne przystawki do lasera Q-Switch. Pozwalają one bowiem na osiągnięcie również innych długości fal, które usuwają pigmenty jeszcze do niedawna uważane za praktycznie niemożliwe do usunięcia. Mowa tutaj o pigmentach zielonych i błękitnych.

Cały zabieg polega na ultrakrótkich dosłownie nanosekundowych impulsach światła laserowego wysyłanych w głąb skóry. To właśnie te impulsy usuwają pigment. Należy dodać również, że promieniowanie emitowane przez laser nie jest jonizujące. Nie występuje więc ryzyko rozwoju raka albo pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowych komórek.

Przebieg zabiegu 

Podczas zabiegu usuwania tatuażu ból z pewnością jest mniejszy niż podczas samego procesu powstawania rysunku na skórze. Zabieg ten trwa ok kilkunastu minut do godziny. Długość trwania zależy od wielkości naświetlanego obszaru. Specjaliści w ramach zniwelowania nieprzyjemnego odczucia bólu stosują podczas zabiegu maści znieczulające. W miejscu poddanym zabiegowi może wystąpić zaczerwienienie, swędzenie oraz mogą pojawić się małe strupki.

Taki zabieg należy wykonywać w seriach, średnio, co 4 tygodnie. Warto wspomnieć o tym, że pominięcie sesji lub wydłużenie czasu nie spowoduje cofnięcia się rezultatów. Nie wszystkie kolory da się usunąć. Kolor biały jest całkowicie nieusuwalny. Kolor ten bowiem w ogóle nie pochłania laserowego światła. Zdarza się również tak, że pigment wprowadzony jest tak głęboko, że w ogóle nie da się usunąć. Na szczęście są to bardzo rzadkie przypadki. Chcąc zrobić kolejny tatuaż w miejscu tego usuwanego należy odczekać min. 6 tygodni. Skóra w tym czasie bez problemu powinna wrócić do naturalnego wyglądu.

Koszt zabiegu 

Cena zabiegu uzależniona jest od wielkości, jak i koloru tatuażu. Najtańsze do usunięcia będą tatuaże czarne. Cena w tym przypadku waha się pomiędzy 200 a 1000 złotych. Chcąc usuwać tatuaże kolorowe trzeba liczyć się z kosztem rzędu 250-1500 złotych.

3 comments
  1. Z doświadczenia mogę napisać, że przed kolejnym robieniem tatuażu zastanowię się nad tym kilka razy. Fajnie, że jest metoda, która pozwala pozbyć się niechcianego tatuażu, ale w moim przypadku nie do końca się ona sprawdziła ponieważ wykonałam tatuaż kolorowy, który jest ciężki do usunięcia. Ślad po nim niestety pozostał. Co do samego zabiegu usuwania jest on stosunkowo krótki i praktycznie bezbolesny. Cena również nie jest zbyt wygórowana.

  2. Zgadzam się z Koleżanką powyżej. Wcale nie tak łatwo jest usunąć tatuaż. Poza tym niesie to ze sobą stosunkowo duże koszty, najpierw zrobienia, a potem usunięcia go. To trochę tak jakby chwilowa fanaberia. Po tym jak usłyszałam co nieco o szkodliwości tatuaży postanowiłam usunąć wszystkie trzy, które posiadałam. Po każdym został mi jakiś ślad. Ale w sumie lepszy ten ślad niż zagrożenie dla zdrowia 😉

  3. Czytając ten artykuł pierwszy raz dowiedziałem się, że można usunąć tatuaż. Wstyd się przyznać, ale wcześniej nie słyszałem o takim zastosowaniu lasera. Mimo, że nie mam żadnych tatuaży to i tak fajnie było dowiedzieć się czegoś nowego, pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *