Neonatologia jest trudno specjalnością medycyny, nie każdy kto chce być lekarzem nie jest gotowy na to aby zostać neonatologiem.
Czym zajmuje się ta specjalizacja, jakie wykonuje badania?
Neonatologia jest to dziedzina medycyny, zajmująca się rozwojem noworodków. Jest to zarówno profilaktyka jak również diagnozowanie oraz leczenie schorzeń u noworodków.
Z poradni neonatologicznej korzystają najczęściej wcześniaki ale również kobiety w ciąży u których już w tym momencie zdiagnozowano choroby dziecka. Pierwsze spotkanie lekarza neonatologa z dzieckiem następuje tuż po porodzie. Wówczas lekarz bada niemowlę, sprawdza jego odruchy, ocenia ogólny stan zdrowia, napięcie mięśniowe, ocenia brzuch, kręgosłup bada również wielkość ciemiączka, osłuchuje serce, ocenia ruchliwość dziecka. Ponadto sprawdza prawidłowość wykształcenia narządów płciowych, bada odruchy kończyn oraz wiele innych parametrów.
Jest to bardzo trudna specjalizacja do której z pewnością trzeba czuć powołanie. Pod opiekę neonatologa trafiają dzieci które otrzymały małą liczbę punktów w skali Apgar, jak również takie, które poddane zostały resuscytacji tuż po porodzie, bądź podejrzewa się u nich wady wrodzone.
Gdzie przyjmuje lekarz neonatolog?
W każdym mieście w którym znajduje się szpital ginekologiczno-położniczy z pewnością jest lekarz tej specjalności, czy to będzie neonatolog w Warszawie czy w innym mieście z pewnością jest to osoba odpowiednio przygotowana do tego aby zająć się niemowlęciem.
Czy na wizytę u lekarza neonatologa potrzebne jest specjalne przygotowanie?
Z pewnością rodzice powinni zabrać na wizytę dotychczasowe badania dziecka, wypis ze szpitala jak również przydaje się karta przebiegu ciąży. Lekarz z pewnością zapyta o stan zdrowia dziecka tuż po urodzeniu, jak w danej chwili się zachowuje w czym jest problem. Oceni rozwój psychofizyczny jak również zbada je fizykalnie. W razie potrzeby może zlecić odpowiednie badania. Lekarz neonatolog jest to trochę inna specjalizacja od lekarza pediatry ponieważ neonatolog zajmuje się leczeniem dzieci w okresie noworodkowym, pediatra natomiast bada dzieci do około 15 roku życia. Najczęściej neonatolodzy pracują właśnie w przychodniach przyszpitalnych, tam gdzie mogą zbadać niemowlęta tuż po porodzie. Przyjmować może również dzieci w innych przychodniach specjalistycznych. Na wizyty do tego lekarza udają się szczególnie rodzice z dziećmi które urodziły się przedwcześnie, bądź z dziećmi u których stwierdzono wady wrodzone. Badanie oraz leczenie dzieci do łatwych nie należy. Trzeba być odpornym psychicznie, mieć również dużą dozę cierpliwości oraz uśmiechu dla małych pacjentów oraz dużo wsparcia dla rodziców kiedy tego potrzebują. Zdarzają się u niemowląt ciężkie, czasami nieuleczalne choroby. Jest to trudna sytuacja również dla lekarza aby w odpowiedni sposób przekazać tą informację rodzicom oraz okazać im pomoc i wsparcie. O tej specjalności mało się mówi, ale jest ona niezwykle ważna i potrzebna.