Pierwsze zmarszczki zaczynają pojawiać się na twarzy już po ukończeniu 30 roku życia, jednak dzięki mało inwazyjnym zabiegom kosmetycznym oraz kremom można w bardzo skuteczny sposób zmniejszyć ich widoczność. Niestety wraz z biegiem czasu skóra zaczyna powoli tracić swoją jędrność i elastyczność na skutek zmniejszonej produkcji kolagenu, dlatego też zmarszczki zaczynają się powiększać. W takim przypadku warto zdecydować się na botox, ponieważ w przeciwieństwie do kremów wykazuje on bardzo dużą skuteczność. Czym jednak jest botox?
Co to jest botox?
Botox nazywany również jadem kiełbasianym to dosyć silnie działająca substancja, która pomaga pozbyć się nie tylko zmarszczek mimicznych, ale również nadmiernej potliwości stóp, pach oraz innych obszarów ciała. Z uwagi na fakt, iż toksyna botulinowa wykazuje dosyć silne działanie, dlatego też podejmując decyzję o poddaniu się zabiegowi walki ze zmarszczkami, należy wybrać doświadczonego lekarza. Dlaczego jest to aż tak ważne? Z uwagi na działanie botoksu, ponieważ wstrzyknięcie zbyt dużych ilości toksyny może doprowadzić w najgorszym przypadku do unieruchomienia twarzy, co nie wygląda niestety zbyt dobrze.
Jak działa toksyna botulinowa?
W walce ze zmarszczkami toksyna botulinowa zostaje wstrzyknięta w określony obszar na twarzy, doprowadzając tym samym do zablokowania bodźców przechodzących z nerwów do mięśni twarzy, które odpowiedzialne są za ruchy mimiczne. Dzięki botoxowi nie dochodzi do skurczów mięśni, w efekcie czego skóra przestaje się marszczyć. Warto jednak mieć świadomość tego, iż ilość botoxu wstrzykiwanego w skórę powinna być idealnie dobrana, ponieważ w innym przypadku może dojść nawet do paraliżu twarzy. Czy botox jest jednak bezpieczny dla zdrowia? W odpowiedniej dawce oczywiście, że tak, natomiast jeśli chodzi o efekty, to są one w pełni naturalne i mogą się utrzymać na twarzy nawet przez 6 miesięcy.
Jak wygląda zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej?
Zabieg polegający na wstrzyknięciu pod skórę toksyny botulinowej nie jest zbyt skomplikowany i zamyka się zazwyczaj w ciągu kilku minut (w zależności od obszaru poddawanego zabiegowi). Podczas zabiegu lekarz z zakresu medycyny estetycznej przy pomocy specjalnej strzykawki wyposażonej w bardzo cienką igłę wprowadza botox wyłącznie w problematyczne miejsce, czyli dokładnie tam, gdzie znajdują się zmarszczki (może to być czoło, okolice powiek, czy też bruzda nosowo-wargowa). Zabieg z reguły nie jest zbyt bolesny, jednak kobiety, które niezbyt dobrze znoszą ukłucia igłą, mogą zdecydować się na zastosowanie znieczulenia, najczęściej w postaci kremu, który aplikowany jest na skórę na około 40 minut przed zabiegiem. Tuż po przeprowadzonym zabiegu skóra może być obrzęknięta oraz zaczerwieniona, jednak objawy te powinny ustąpić w ciągu zaledwie kilku godzin. Jeśli chodzi natomiast o efekty samego zabiegu, to są one widoczne już po upływie kilku dni, jednak na pełny efekt należy poczekać około 2 tygodni.
Wskazania oraz przeciwwskazania do zabiegu
Botox to substancja, która może zostać wstrzyknięta wszystkim tym osobom, które chciałyby zmniejszyć widoczność zmarszczek mimicznych pojawiających się na twarzy. Warto jednak wiedzieć o tym, iż toksyna botulinowa polecana jest również do zastosowania u osób, które zmagają się z problemem nadmiernej potliwości w szczególności w okolicy pach, rąk oraz stóp. Jeśli chodzi natomiast o przeciwwskazania do zabiegu, to toksyna botulinowa nie może być stosowana u kobiet będących w okresie ciąży i karmienia piersią, a także u osób, które zmagają się z chorobami sercowo-naczyniowymi, a także przyjmują antybiotyki i środki przeciwbólowe.
Najważniejsze zalecenia po wstrzyknięciu botoxu
W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu nie należy uprawiać żadnej aktywności fizycznej, a także wystawiać skóry na działanie promieni ultrafioletowych (zarówno na słońcu, jak i w solarium). Przez pewien czas nie należy również dźwigać bardzo ciężkich przedmiotów, gdyż towarzyszące temu emocje oraz mimika twarzy, mogą zniweczyć efekty zabiegu.
Botoks to jest świetna sprawa. Od kilku lat stosuję ten zabieg.