Rehabilitacja odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju zarówno tych większych dzieci, jak i niemowląt. Wszelkie nieprawidłowości, nietypowe ukształtowanie kręgosłupa albo kończyn mogą prowadzić do mnóstwa zaburzeń w obrębie narządu ruchu. Zdarza się również tak, że tego rodzaju anomalie mogą również wpłynąć na zachowanie i całą sferę rozwoju psychomotorycznego najmłodszych.
Zaburzenia tego rodzaju mogą powstawać na skutek złego ułożenia dziecka zarówno w okresie płodowym, jak i utrwalenia tej nieprawidłowej postawy ciała w późniejszym okresie życia.
Rodzaje zaburzeń narządu ruchu
Do najczęściej występujących zaburzeń narządu ruchu zaliczamy: skoliozę, skośne ustawienie miednicy, koślawe kolana i stopy, deformacje w obrębie klatki piersiowej, osłabione bądź wzmożone napięcie mięśni, asymetrie ciała. Wszystkie te zaburzenia są efektem osłabienia narządu ruchu i zaburzeniem stabilizacji.
Metody leczenia schorzeń
Jedną z wielu metod leczenia anomalii narządu ruchu jest metoda PNF, czyli proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu (ang. proprioceptive neuromuscular facilitation). Ta wywodząca się z Kalifornii metoda kompleksowej kinezyterapii, oparta jest na neurofizjologicznych zasadach wykonywania czynności ruchowych i wykorzystywana jest do odzyskiwania utraconych lub kształtowania zaburzonych umiejętności ruchowych.
Zaletą owej metody jest indywidualna praca oraz całościowe podejście do pacjenta. W celu wyhamowania poszczególnych nieprawidłowości, wspomóc się można zajęciami z korekcji wad postawy.
Inną metodą leczenia schorzeń postawy jest metoda FITS, czyli Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz. Terapia ta pozwala po pierwsze zdiagnozować dziecko pod kątem czynnościowym (wyglądu zewnętrznego), a przy poparciu zdjęciem RTG również strukturalnym (budowy kośćca). Następnie daje możliwość pracy w kierunku konkretnej korekcji zaburzenia postawy. Dodatkowo, metoda ta skupia się na całym organizmie wprowadzając wzorce ruchowe, które korygują poszczególne ustawienia elementów ciała.
Kolejną z metod jest terapia czaszkowo – krzyżowa zadaniem której jest, uzyskanie symetrii całego ciała poprzez wyrównanie ruchów kości czaszki względem siebie. Metoda jest szczególnie wskazana u dzieci po traumatycznych porodach tj. cesarskie cięcie, poród z użyciem vacuum czy też owinięcie pępowiną. Terapia ta jest szczególnie pomocna przy asymetrii ułożeniowej, kolkach oraz problemach ze snem. Dodatkowo stosowaną alternatywą może być masaż Shantali. Korzystny wpływ tego masażu pozwala na wyeliminowanie problemów trawiennych, kolki, gazów, ale również normalizację napięcia mięśniowego.
Rozwój układu nerwowego dziecka osiąga swoje optimum dopiero w 6 roku jego życia. O ile procesy mielinizacji zachodzą jeszcze w okresie późnej starości, to plastyczność Układu Nerwowego stopniowo zaczyna zwalniać już w okresie wczesnoszkolnym.
W przychodni rehaorthopedica wykwalifikowani fizjoterapeuci zajmują się na co dzień wszechstronną terapią mającą na celu niwelowanie różnego rodzaju zaburzeń, zarówno u dorosłych jak i u dzieci.
Pamiętajmy, że im wcześniej dziecko zostanie zdiagnozowane i poddane odpowiedniej terapii tym lepsze, szybsze i większe efekty w jego leczeniu można osiągnąć.