Aparaty ortodontyczne ruchome oraz nowoczesna alternatywa takich aparatów

Aparat ortodontyczny znany jest już od wielu lat. Zakłada się go w celu nie tylko po to aby mieć ładny uśmiech i proste zęby, ale również po to aby w skuteczniejszy sposób mógł zapobiegać paradontozie oraz próchnicy. Ponadto proste zęby to również łatwiejsze dbanie o czystość w jamie ustnej. 

 

Aparat ortodontyczny nie tylko więc prostuje zęby ale również leczy wady zgryzu oraz co ważne dla wielu osób poprawia wygląd czyli tym samym pozwala pozbyć się kompleksów. Osoba która ma proste zęby chętniej się uśmiecha jest bardziej zadowolona i pewna siebie. Istnieją różne rodzaje aparatów ortodontycznych jednym z nich jest aparat ortodontyczny ruchomy.

 

Aparat ortodontyczny ruchomy zakładany jest najczęściej u dzieci oraz młodzieży, chociaż można go również stosować u dorosłych. Stosuje się go do korekcji wad zgryzu poprzez odpowiednie wywieranie nacisku na konkretne zęby. Taki aparat jest indywidualnie dobierany dla każdego pacjenta na podstawie wycisku zębów.

 

Aparat ruchomy jak sama jego nazwa wskazuje nie jest na stałe przytwierdzony do zębów. Wkłada się go do jamy ustnej osadza na podniebieniu bądź wyrostku zębodołowym żuchwy. Działanie lecznicze prostujące uzyskuje się podczas regularnego stosowania czyli noszenia go w buzi. Bardzo ważna jest systematyczność wówczas z pewnością czas leczenia skraca się.

 

Aparat ortodontyczny ruchomy składa się z akrylowej płytki oraz stalowych śrub oraz sprężyn czasami ma również gumowe wyciągi. Nacisk wywoływany na zęby uzyskuje się poprzez odkręcenie śruby bądź sprężyny w aparacie czyli tak zwane aktywowanie.  Standardowym zaleceniem jest aby aparaty ruchome pozostały w jamie ustnej przez około 12 do 14 godzin. Dobrze również aby aparat mieć na zębach również w nocy. Już po około dwóch miesiącach będzie można zaobserwować pewne efekty,  natomiast średnia długość stosowania ruchomego aparatu ortodontycznego to około 24 miesiące (jednak cała terapia trwa nawet kilka lat od 3 do 4). 

 

Dlaczego aparaty ortodontyczne ruchome stosuje się najczęściej u dzieci?

 

Aparaty ruchome stosuje się najczęściej u dzieci od 4 do 12 roku życia ponieważ dzieci mają zęby mieszane czyli zarówno stałych jak i mleczaki. Taki aparat pozwala skorygować niewielkie wady zgryzu. Pozwala poszerzyć bądź zwęzić łuk zębowy bądź wychodzić zęby w odpowiednim kierunku. Można dzięki niemu uzyskać właściwe ułożenie szczęki i żuchwy względem siebie oraz rozsunąć szew podniebienny. 

 

Aparat takie można stosować również u dorosłych- mają one wówczas jednak dosyć ograniczone działanie ze względu na zakończony jest okres wzrostu kości dlatego też u dorosłych proces leczenia będzie trwał dłużej niż w przypadku zastosowania stałego aparatu ortodontycznego. 

 

Alternatywa dla tradycyjnego aparatu ortodontycznego.

Dorośli niechętnie decydują się na założenie aparatu ortodontycznego ze względu na estetykę. Z pomocą tutaj przychodzą inne alternatywy. 

 

Jedną z nich jest miękka nakładka wykonana z termoplastycznego silikonu która jest całkowicie przezroczysta którą można wyjmować. Są to aparaty invisalign. Ich fenomen polega głównie na tym że są one przezroczyste i niewidoczne, a świetnie prostują zęby. Pacjent otrzymuje zestaw alignery które są dla niego specjalnie przygotowane. Każdy komplet nosi przez około 2 tygodnie a następnie wymienia na nowe, aż uzyska pożądane efekty. Warto poszukać w internecie informacji na temat tego typu aparatów .

Jeśli ktoś ze względu na estetykę nie zdecydował się do tej pory na aparat ortodontyczny powinien szczególnie zainteresować się tym tematem. Może podpytać swojego lekarza stomatologa o ten rodzaj aparatów ortodontycznych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *