Narodziny dziecka to dla każdego rodzica wielkie przeżycie. Radość, ale też strach i obawa o to czy dziecko jest zdrowe, czy będzie się dobrze rozwijało. Noworodek już zaraz po porodzie przechodzi pierwsze badanie przez lekarza neonatologa, który kontroluje, czy wszystko jest w porządku. Bada wiele różnych aspektów. Sprawdza oddech, bicie serca, kontroluje ruchomość dziecka, oraz wiele innych.
Niezwykle ważne jest również późniejsze kontrolowanie stanu dziecka. Jednym z takich ważnych i istotnych badań które należy wykonać u noworodka jest badanie bioder, kontrola w poradni preluksacyjnej. Badanie preluksacyjne jest to badanie którego celem jest ewentualne wykrycie wady wrodzonej w stawach biodrowych dziecka. Podczas takiej wizyty rzetelnie badane jest dziecko przez lekarza ortopedę.
Kiedy powinno odbyć się pierwsze badanie w poradni preluksacyjnej?
Pierwsze badanie powinno odbyć się pomiędzy czwartym a szóstym tygodniem życia dziecka. Podczas takiej wizyty lekarz wykonuje badanie USG stawów jak również wykonuje badanie kliniczne ortopedyczne. Podczas tego badania lekarz ocenia zakres ruchomości jak również stabilność stawów biodrowych niemowlaka. Do badania USG również nie jest wymagane żadne szczególne przygotowanie. Dziecku zdejmowana jest pieluszka a następnie maluch układany jest na specjalnym stole w pozycji na boku. Na bioderku lekarz rozprowadza żel do USG który ma za zadanie łatwiejsze przewodzenie fal dźwiękowych. Badanie polega na przesuwaniu po biodrze specjalną głowicą. Obraz wyświetlany jest bezpośrednio na monitorze. Wynik badania otrzymuje się na tej samej wizycie. Jeśli lekarz zaobserwuje coś niepokojącego wówczas wdroży specjalne zalecenia postępowania.
Kolejna wizyta kontrolna powinna być zaplanowana w trzecim oraz szóstym miesiącu życia dziecka.
Każde dziecko bez wyjątku powinno być poddane takiemu badanie. Wczesne wykrycie wady daje możliwość zastosowania odpowiedniej terapii i wdrożenia leczenia, co z pewnością wpłynie na skrócenie czasu powrotu do zdrowia. Ponadto niektóre wady wymagają długiego leczenia, a czasami nawet konieczne jest leczenie szpitalne a nawet operacje. Dlatego tak istotne jest aby trzymać się tych podanych terminów i pilnować wizyt w poradni preluksacyjnej w warszawie jeśli tam się mieszka bądź w innym mieście gdzie mamy najbliżej do takiej poradni.
Warto wspomnieć że badania wykonywane podczas takiej wizyty są całkowicie bezbolesne dla dziecka i nie ma się czego obawiać. Rzetelne uczęszczanie na wizyty kontrolne może uchronić dziecko przed problemami z chodzeniem a nawet niekiedy przed trwałym kalectwem. Wada która zostanie wykryta w późniejszym etapie rozwoju niestety znacznie wydłuży czas leczenia a czasami nawet może dojść do nieodwracalnych już zmian.
Czy do poradni preluksacyjnej potrzebne jest skierowanie?
Jeśli chcemy udać się na bezpłatną wizytę w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia wówczas niezbędne jest skierowanie do takiej poradni od lekarza rodzinnego bądź skierowanie wystawione na oddziale szpitalnym, tak jest najczęściej.