Przez długi czas leczenie kolan było możliwe tylko przez operacje i rehabilitację. Teraz do dyspozycji są również nowoczesne, mniej inwazyjne metody.
Problemy z kolanami dotykają nie tylko osób starszych. Coraz częściej uskarżają się na nie również osoby młode, przede wszystkim te uprawiające sporty i mające pracę fizyczną. Zwyrodnienia, przeciążenia czy urazy – to główne powody bólu kolan. Aby im zaradzić, można stosować specjalne ćwiczenia, a w skrajnych przypadkach odbyć operację. Teraz jednak coraz częściej wykorzystuje się także nowoczesne metody jak leczenie kolan komórkami macierzystymi. Na czym dokładnie polega ta procedura medyczna?
Leczenie kolan komórkami macierzystymi
Komórki macierzyste są obecnie jedną z wielkich nadziei medycyny. Komórki te, czyli z języka angielskiego MSC (Mesenchymal Stem Cells), posiadają zdolność do dzielenia się nieograniczoną liczbę razy oraz specjalizacji do tych typów komórek, które znajdują się w ich otoczeniu. Dzięki temu pozwalają na skuteczną regenerację tkanek w różnych partiach ciała.
Komórki macierzyste znalazły między innymi zastosowanie w ortopedii, przede wszystkim w leczeniu tkanek chrzęstnych, kostnych oraz stawów. Potrafią również przekształcać się w tkankę łączną. Komórki te pobierane są bezpośrednio od pacjenta, najczęściej z jego krwi obwodowej albo z tkanki tłuszczowej, dlatego też są biozgodne i zabiegi z ich wykorzystaniem są bardzo bezpieczne, gdyż nie ma ryzyka odrzucenia materiału.
Warto przy tym zaznaczyć, że leczenie kolan komórkami macierzystymi jest możliwe u pacjentów w każdym wieku, zarówno u tych starszych, jak i młodszych, dlatego nie ma ograniczeń wiekowych związanych z terapią.
Zatem dzięki swoim niezwykłym właściwościom komórki macierzyste stanowią skuteczny sposób małoinwazyjnego leczenia różnych narządów oraz tkanek. Jak dokładnie odbywa się leczenie kolan komórkami macierzystymi? Jakie dolegliwości można wówczas wykurować?
Jakie dolegliwości kolan leczy się komórkami macierzystymi?
Nowoczesne leczenie kolan komórkami macierzystymi pozwala na szybkie i skuteczne leczenie różnych dolegliwości ortopedycznych.
Terapia komórkami macierzystymi kolan najczęściej prowadzona jest wtedy w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów, przy uszkodzeniu chrząstek stawowych oraz łękotek, a także uszkodzeniach wewnątrzstawowych stawu kolanowego. Pomaga ponadto przy ubytkach chrząstki spowodowanych przez urazy oraz przy nadmiernym przeciążeniu wywołanym przez uprawianie sportów.
Wobec tego leczenie kolan komórkami macierzystymi ma bardzo szerokie zastosowanie w przypadku różnych problemów z kolanami.
Jak odbywa się leczenie kolan komórkami macierzystymi?
Dużą zaletą wykorzystania komórek macierzystych w leczeniu kolan jest mała inwazyjność tego rodzaju procedury. Pacjent jest początkowo badany przez lekarza, który kwalifikuje go na leczenie kolan komórkami macierzystymi. Następnie pobierana jest krew pacjenta, z której oddziela się komórki macierzyste mogące odbudowywać tkanki. Komórki te następnie służą do przygotowania preparatu wstrzykiwanego bezpośrednio w miejsce problemu, czyli w kolano.
Po zabiegu rekonwalescencja pacjenta trwa zazwyczaj kilka tygodni, w trakcie których prowadzona jest również rehabilitacja dla uzyskania optymalnej sprawności fizycznej. Pacjent musi również regularnie zgłaszać się na kontrole lekarskie.
Proces przekształcania się komórek macierzystych w komórki tkanki wokoło trwa na ogół około 3 miesięcy. Po tym czasie zdecydowana większość pacjentów odczuwa znaczną różnicę i może wrócić do swojej normalnej aktywności ruchowej.
Gdzie można skorzystać z leczenia kolan komórkami macierzystymi?
Zabieg nie jest dostępny na NFZ, ale jest relatywnie tani w prywatnych placówkach działających na terenie całej Polski. Jest on zatem szansą dla wielu osób borykających się z bólami kolan i ich ograniczoną ruchomością.
W Krakowie można skorzystać z niego między innymi w Klinice Bona Dea. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://bonadea-krakow.net.pl/oferta/zabiegi-ortopedyczne/leczenie-kolan-komorkami-macierzystymi/.