Kiedy należy udać się z dzieckiem do pediatry?

Kaszel, katar, gorączka, brak apetytu – rodzice często mają problem z rozróżnieniem, które objawy choroby to wyłącznie symptomy przeziębienia, a z którymi należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Szczególnie ciężko jest podjąć decyzję w przypadku niemowlaka. Takie maleństwo nie potrafi jeszcze pokazać, co go boli. Jedynym sygnałem ostrzegawczym jest płacz, ewentualnie inne objawy, takie jak katar lub gorączka. Podczas wizyty u pediatry lekarz nie tylko przebada dziecko oraz wdroży odpowiednie leczenie, ale także uspokoi zdezorientowanych rodziców, którzy za wszelką cenę chcą pomóc dziecku, a nie wiedzą jak.

Szybki rozwój chorób, które mogą powodować zagrożenie życia

W przypadku pojawienia się niepokojących symptomów chorobowych u dziecka – np. gorączce towarzyszy wysypka, wykwity skórne lub dziecko jest ospałe, nie ma apetytu, wymiotuje i ma biegunkę, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy pamiętać o tym, że niektóre choroby mają szybki i gwałtowny przebieg, a stan dziecka może pogarszać się z minuty na minutę. W przypadku zarażenia meningokokami zanim rodzice dotrą do lekarza, może dojść do utraty przytomności, a jednym ratunkiem będzie hospitalizacja. Żadnych objawów chorobowych u dziecka nie wolno jest bagatelizować.

Poradnia dzieci zdrowych

W przychodniach funkcjonują dwie poradnie – dla dzieci chorych oraz zdrowych. Podział został wprowadzony w celu odizolowania dzieci mających objawy chorobowe, aby nie zaraziły dzieci zdrowych, który przyszły np. na szczepionkę.

Do poradni dzieci zdrowych można wybrać się w celu skonsultowania np. zbyt niskiej wagi dziecka, uzyskania informacji o zalecanych szczepionkach ochronnych, które nie są obowiązkowe (np. przeciwko ospie), otrzymania skierowania na profilaktyczne badania, np. morfologię.

W przychodni dzieci zdrowych wykonywane są obowiązkowe szczepienia ochronne. Najpierw specjalista przeprowadza wywiad, czy nie jest konieczne odroczenie szczepienia. Znaczenie mają przebyte choroby, stany zapalne w organizmie. Wszelkie niepokojące objawy należy zgłosić przed szczepieniem. Warto jest podzielić się ze specjalistą swoimi wątpliwości, poprosić o wyjaśnienie niezrozumiałych kwestii. Szczepienie to obecnie temat rzeka. Zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy obowiązkowego kalendarza mają swoje racje. Dla rodziców zawsze najważniejsze jest zdrowie dziecka, dlatego tak trudno podejmować decyzje, które mogą mieć wpływ na przyszłość malucha.

Wybór pediatry

Nie ma obowiązku zapisywania się do pediatry, który przyjmuje w najbliższej przychodni. Można wybrać dowolnego lekarza. Należy jednak pamiętać o tym, że warto jest leczyć dziecko u jednego specjalisty. Dzięki temu w jednym miejscu zgromadzona jest cała dokumentacja medyczna, a lekarz zajmujący się pociechą od najmłodszych lat najlepiej zna jego organizm oraz wie, jak może zareagować na konkretne leki. W związku z tym wybierając lekarza należy przede wszystkim skupić się na tym, ile trzeba czekać na wizytę oraz czy jest możliwość dojazdu do przychodni, w której przyjmuje.

Pediatrzy w Krakowie polecani są w przychodni zdrowia Centrum Medyczne UNIMED, gdzie czas oczekiwania na wizytę jest krótki, a specjaliści dbają o samopoczucie oraz komfort małego pacjenta.

 

1 komentarz/y
  1. Największym problemem w mojej przychodni jest czas oczekiwania na wizytę nawet z dzieckiem chorym 🙁 , a gabinet to po prostu dramat, chyba nigdy tam nie było remontu. Najwyższy czas na zmiany, mam nadzieję, że w nowej przychodni będzie lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *