Wady stóp dotykają wiele osób. Mogą dotyczyć one zarówno dorosłych jak i dzieci. Do wielu wad przyczyniają się schorzenia mięśni, otyłość, zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej, noszenie niewygodnego obuwia, w tym również wysokich obcasów.
Wady stóp to również częsta przypadłość dzieci, która wynikać może z szybkiego rozwoju kości, a jednocześnie wolnym wzrostem masy mięśniowej. Wady stóp rozwijają się w następstwie dysproporcji. Najczęstszymi wadami stóp są stopa wydrążona, stopa szpotawa, stopa płasko-koślawa oraz stopa płaska czyli potocznie zwane płaskostopie.
Warto najpierw wspomnieć o tym jakie funkcje pełnią stopy.
Mają one ogromne znaczenie dla całego ciała. Stopa ma zdolność utrzymania ciężaru ciała. Ponadto dostosowuje się ona do zmiany rodzaju podłoża, do zmiany obciążenia oraz naszych ruchów bo ma szereg więzadeł oraz mięśni które są stabilizatorami stopy. Wyróżnić możemy stabilizatory bierne stopy czyli układ więzadłowo-torebkowy. To coś w rodzaju resorów które rozciągają się przy nacisku a następnie powracają do stanu wyjściowego. Z kolei stabilizatorami czynnymi stóp jest układ mięśniowy. To dzięki mieście możemy wykonywać odpowiednie ruchy podczas chodzenia.
Co jeszcze przyczynia się do wad stóp?
Do wad stóp przyczynia się również otyłość oraz nadwaga. Ponadto zaburzenia krążenia krwi w kończynach dolnych czyli znane wszystkim żylaki. Stopy często są przeciążone długotrwałą pracą w pozycji stojącej. Niekorzystnie wpływa również na niezbyt wąskich skarpet uciskających. Niewątpliwie wpływ ma również stałe noszenie ciężarów. U dzieci wady stóp również pojawiają się często. Rodzice mają czasami na to wpływ. Przyczyną wady stóp może być zbyt wczesne pionizowanie dziecka z pominięciem etapu raczkowania. Nie należy dziecka zmuszać do zbyt wczesnego chodzenia. Nie należy go męczyć- jest zmęczone należy pozwolić mu odpocząć. Jego stopy są jeszcze bardzo małe i nie tak wytrzymałe jak stopy dorosłych, dlatego też małe dziecko szybko się męczy i chcę do rodziców na ręce. Jeśli będziemy to bagatelizować może to przyczynić się do wad stóp.
Jeśli podejrzewamy u swojego dziecka jakieś wady wówczas jeśli mieszkamy w dużym mieście mamy łatwy dostęp do ortopedy. Ortopeda dziecięcy w Warszawie jest specjalistą obecnym w wielu przychodniach zdrowia. Jeśli mieszka się w małej miejscowości wówczas trzeba pewnie dojechać do większego miasta. Odpowiednio wcześnie diagnozowane wady stóp ułatwia szybsze się ich pozbycie i wyleczenie. Nie należy zwlekać z decyzją udania się do ortopedy jeśli coś niepokoi. Zaniepokoić rodziców mogą następujące sytuacje:
- kiedy małe dziecko utyka podczas chodzenia
- kiedy da się zauważyć że dziecko ma krzywe plecy bądź wystająca łopatkę
- Kiedy kilkumiesięczne dziecko nie bawi się swoimi nóżkami, nie macha nimi nie wkłada ich do buzi
- kiedy kilkuletnie dziecko krzywo stawia stopę podczas chodzenia
- kiedy widać po jego bucikach że są dziwnie wykrzywione
- niepokój powinny wzbudzić również krzywe kolana badź pałąkowate nóżki
- Ponadto płaskie stopy bez wysklepienia
Wszystkie takie sytuacje powinny dać rodzicom sygnał, że należy skorzystać z pomocy ortopedy.