Badanie USG jest to badanie ultrasonograficzne. Jest to metoda diagnostyczna dzięki której można bezboleśnie zbadać ciało człowieka.
Na czym dokładnie polega badanie USG? W jakim celu się je wykonuje oraz gdzie warto je wykonać?
Jednym z podstawowych badań diagnostycznych jest badanie ultrasonograficzne. W skrócie mówiąc badanie USG wykonuje się w celu oceny stanu zdrowia pacjenta, a następnie podjęciu odpowiedniej decyzji o leczeniu, profilaktyce bądź zmianie dotychczasowej terapii.
Podczas takiego badania można zobaczyć zarówno kształt jak i wielkość poszczególnych narządów w ciele ( na przykład wątroby, nerek, trzustki, piersi. Badanie pozwala wykryć nieprawidłowości typu zgrubienia czy guzy a w przypadku badania ginekologicznego USG można ocenić stan szyjki, macicy DNA macicy, wykrywa się wówczas czasami torbiele bądź choroby nowotworowe narządu rodnego.
Istnieje wiele różnych badań USG można wykonać badania:
- tarczycy
- piersi
- oka
- jamy brzusznej
- serca
- stawu biodrowego
- stawu łokciowego
- stawu kolanowego
- stawu skokowego
- stawu ramiennego
- węzłów chłonnych
- USG ginekologiczne
- USG przezodbytnicze
- USG naczyniowe metodą dopplera
- USG oka
Na jakiej zasadzie wykonywane?
Jest to badanie badanie wykorzystujące fale akustyczne o wysokiej częstotliwości które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Ssą one w zakresie od 1 do 10 Mhz. Badanie jest bezbolesne, fale wnikają do ciała i rozchodzą się po nim nie uszkadzając jednocześnie żadnych komórek. Takie badanie jest bezpieczne w przeciwieństwie do promieni rentgenowskich. Ponadto pacjentowi nie podaje się kontrastu. Każdy narząd w ciele człowieka w inny sposób odbija dźwięki ultradźwięki dlatego też można poznać jego strukturę. Prościej można powiedzieć że badanie ultrasonograficzne pozwala odbite fale ułożyć w obrazy które można zaobserwować na monitorze.
Badanie wykonywane jest przy pomocy głowicy w której znajduje się przetwornik ultradźwięków. Badanie wykonywane jest na odsłoniętym fragmencie ciała po uprzednim nasmarowaniu żelem ułatwiającym przewodzenie. Głowicę przesuwa się po ciele uzyskując obraz całego narządu. Niektórych części ciała nie da się zbadać przy pomocy badania USG gdyż nie przepuszczają one fal (na przykład kości czy narządy leżące wewnątrz czaszki) wówczas aby zbadać dokładnie konieczny jest rezonans magnetyczny bądź tomografia komputerowa.
Czy do badania USG należy się w jakiś specjalny sposób przygotować?
W zależności od tego jaki obszar ciała będzie poddawany badaniu. Na niektóre rodzaje USG na kilka dni przed wyznaczonym badaniem nie spożywać potraw nadmiernie wytwarzające gazy oraz ciężkostrawnych. Mogą one bowiem nieco zamazywać obraz. W dniu badania również najlepiej jest być na czczo ewentualnie po lekkostrawnym śniadaniu. Przed badaniem nie powinno się również palić papierosów. Na około godzinę przed badaniem dobrze jest wypić około litra niegazowanej wody bądź niesłodzone herbaty, tak aby pęcherz był wypełniony. W przypadku jednak większości innych badań USG nie wymagane są specjalne przygotowania.
Gdzie warto udać się na badanie ultrasonograficzne?
USG w Krakowie można wykonać w różnych przychodniach zdrowia, w klinikach, szpitalach. Warto wybrać takie miejsce, które dysponuje nowoczesnym sprzętem oraz wykwalifikowanym personelem. Jeśli idzie się do miejsca nieznanego warto dopytać się czy lekarz wykonujący USG ma odpowiednie doświadczenie, sprawdzić jego certyfikat. To jest podstawowe prawo pacjenta, aby wiedzieć czy znajduje się pod dobrą opieką.