Moda zmienia się z roku na rok. Co sezon mamy inne trendy kolorystyczne, inne faktury, wzory. Jest jednak pewna moda która nie ulega zmianie i niezmiennie utrzymuje się cały czas. Jest to moda na piękne, proste i białe zęby. Kto nie marzy o hollywoodzkim uśmiechu? O śnieżnobiałych i przede wszystkim równych zębach.
Z pomocą przychodzi współczesna stomatologia oraz ortodoncja która rozwija się w sposób dynamiczny.
Często decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego jest trudna i długo się zastanawiamy czy w ogóle zdecydować się na ten krok. Z czego wynikają te obawy? Z pewnością obawy wynikają często z niewiedzy w jaki sposób odbywa się leczenie ortodontyczne, jak długo należy nosić aparat, czy można go zdejmować.
Jeśli ktoś nosi się z zamiarem wyprostowania swoich zębów wówczas swoją drogę powinien rozpocząć od udania się do swojego stomatologa. Jego zadaniem z pewnością będzie ocena stanu uzębienia, oraz podjęcie decyzji o tym czy konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego. Jeśli uzna, że aparat będzie potrzebny wówczas z pewnością skieruje pacjenta do ortodonty.
Ortodoncja jest dziedziną szybko rozwijającą się. Co raz wchodzą nowe aparaty, pojawiają się nowe innowacje w prostowaniu zębów. Średnic zaś leczenie przy pomoce aparatu wynosi z reguły od 10 do 14 miesięcy. Jeśli jednak wada zgryzu jest poważna wówczas takie leczenie może się wydłużyć i wynieść nawet 2-3 lata. Wszystko jest uzależnione od stanu uzębienia, stopnia wady zgryzu oraz sprzętu jaki zostanie zastosowany do leczenia. Istotne znaczenie ma również podejście i zdyscyplinowanie pacjenta który będzie nosił aparat na zębach.
Prostowanie zębów w Krakowie to żmudny proces wymagający cierpliwości. W Krakowie można jednak liczyć na gabinety z profesjonalnym sprzętem, na najnowocześniejsze techniki i aparaty ortodontyczne. Noszenie aparatu wiąże się z dyscypliną, ponieważ trzeba o niego szczególnie dbać, pielęgnować, czyścić. Wiąże się to również z koniecznością wizyt kontrolnych u ortodonty.
Zanim dojdzie się do momenty założenia aparatu długa droga przed pacjentem. Na początku lekarz stomatolog przeprowadza dokładny wywiad i ocenia wadę zgryzu. Istotne znaczenie ma to czy przez tą wadę pojawiają się jakieś problemy laryngologiczne, problemy z oddychaniem bądź przełykaniem. Czy występują bóle głowy, karku, czy pojawiają się czasami problemy z stawami skroniowo-żuchwowymi
Do powstania wady zgryzu przyczyniają się złe nawyki z dzieciństwa takie jak długie ssanie smoczka bądź palców, nieprawidłowe układanie języka, przewlekłe katary, przerost migdałków, utrata zębów stałych, które nie są później uzupełniane.
Najlepszym czasem na to aby zająć się swoim uzębieniem i wyprostować zęby jest z pewnością czas do ok 25 lat. Można również w późniejszym wieku leczyć zady zgryzu jednak im więcej lat mamy taką wadę, tym bardziej może się ona pogłębić.
Ponadto krzywe zęby są bardziej podatne na próchnicę, gdyż trudniej jest dotrzeć ze szczoteczką do wszystkich miejsc. Dbanie o zdrowie zębów powinno być już nawykiem od wczesnego dzieciństwa. Dzieci powinny być tego uczone od najmłodszych lat, gdyż, wyrobienie w sobie dobrych nawyków dbania o zęby zaprocentuje w przyszłości zdrowszymi i ładniejszymi zębami.