Jak się objawia oraz kogo może dotknąć endometrioza?

W obecnych czasach wiele par nie może mieć dzieci. Kliniki leczenia niepłodności przeżywają prawdziwe oblężenie. Wiele sytuacji kiedy jest problem z zajściem w ciążę wiąże się z endometriozą. Endometrioza jest schorzeniem na które cierpią panie. Może na nie zachorować każda kobieta w wieku rozrodczym, zarówno młode ale i bardzo młode kobiety.

Czynników wywołujących choroby może być wiele.

Mogą to być czynniki:

  • środowiskowe
  • autoimmunologiczne
  • alergiczne
  • wrodzone
  • epigenetyczne

Co to jest endometrioza?

Endometrioza czyli inaczej gruczolistość zewnętrzna jest przewlekłą chorobą w której błona śluzowa wyściela macicę od środka. Niestety tak zwane endometrium co miesiąc rozrasta się bo pod wpływem działania hormonów przygotowując się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. W momencie kiedy nie dochodzi do zapłodnienia złuszcza się, tak aby móc rozpocząć się kolejny cykl. U niektórych kobiet części endometrium trafiają poza jamę macicy. Mogą pojawiać się w jajowodach, jajnikach, w ścianach pęcherza moczowego tam się rozwijać i właśnie występowanie tkanki endometrium poza macicą nazywany jest endometriozą bądź inaczej wędrująca śluzówka macicy.

Edometrioza najczęściej rozwija się bezobjawowo, czasami pojawiają się minimalne objawy bądź dolegliwości z układu pokarmowego czy też plamienie przedmiesiączkowe. Może pojawić się również ból w okresie menstruacyjnym mogą występować również bóle w okolicy krzyżowej bolesność podczas oddawania moczu, końcu stolca. Jeden z objawów endometriozy są również wzdęcia oraz biegunki. Pierwszym objawem endometriozy są torbiele w jajnikach które wykrywa się poprzez badanie USG wówczas po laparoskopii oraz pobraniu wycinków do badania można postawić diagnozę. Najbardziej wiarygodną metodą rozpoznania endometriozy jest laparoskopia oraz laparotomia z biopsją. Postawienie dobrej diagnozy we wczesnym stadium choroby jest niezwykle istotne ponieważ nieleczona może prowadzić do wielu różnych powikłań, między innymi niepłodności bądź się stanów depresyjnych, które związane są z silnym bólem. Niekiedy nawet pojawia się przypadki nowotworu.

U kobiet które mają endometriozę częściej niż u innych diagnozuje się choroby autoimmunologiczne tak jak stwardnienie rozsiane, niedoczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, astmę oraz alergię. Ogólnie endometrioza jest chorobą trudną do zdiagnozowania Jeśli pacjentka chce sprawdzić czy przypadkiem nie ma endometriozy wówczas można posiłkować się internetem i wyszukiwarce internetowej wpisać pojęcie na przykład endometrioza bielsko-biała i wówczas z pewnością pojawiają się wyniki przedstawiające różnego rodzaju gabinety ginekologiczne które zajmują się leczeniem oraz rozpoznawaniem i diagnozowaniem tego schorzenia. Podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad medyczny, a następnie wykonać USG dzięki któremu będzie mógł sprawdzić grubość tkanki czy jest ona prawidłowa, Jeśli stwierdzi, że błona znajduje się poza macicą, wówczas świadczy to o endometriozie. Endometrioza jest jedną z głównych przyczyn niepłodności u kobiet. Jeśli na wizycie ginekologicznej zostanie stwierdzona choroba endometrioza wówczas specjalista powinien zaproponować odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *