Jak wybrać gabinet stomatologiczny?

W Polsce opieka dentystyczna jest na bardzo wysokim poziomie. 

Do naszego kraju przyjeżdżają pacjenci z zagranicy, z uwagi na wysokie umiejętności naszych stomatologów, a także ze względu na dużo korzystniejsze ceny niż za granicą.

 

Niestety pomimo tego że stomatolodzy mają bardzo duże doświadczenie, to jednak wśród pacjentów pokutuje nadal przekonanie, że wizyta w gabinecie stomatologicznym musi wiązać się z bólem. Takie przekonanie wyniesione jest z dawnych czasów kiedy to jeszcze nie były dostępne metody znieczulania. Ktoś kto choć raz usłyszał że wizyta u dentysty jest nieprzyjemna i bolesna będzie już miał w głowie tą obawę i nie będzie potrafił prawdziwie się odprężyć u na fotelu stomatologicznym. 

 

Czasy się jednak zmieniły. Nie trzeba już bać się bólu u stomatologa. Dostępne są przeróżne metody znieczulenia dzięki którym leczenie jest bezbolesne. Mamy ogromny wybór gabinetów stomatologicznych.

 

W  jaki sposób wybrać odpowiedni dla siebie gabinet stomatologiczny? 

 

Z pewnością pierwszym kryterium będzie dostępność oraz odległość od takiego gabinetu. Oczywistym jest, że nie chcemy jeździć daleko, aby leczyć zęby. Najlepiej jeśli gabinet stomatologiczny jest w miejscu zamieszkania. Jeśli jednak nie jest się przekonanym odnośnie umiejętności danego stomatologa warto poszukać innego takiego polecanego przez innych. 

Wiele osób kieruje się z pewnością kryterium finansowym. Przyjęło się że w większych miastach drożej płaci się za te same usługi niż w małych miejscowościach czy wsiach. Z pewnością istotne znaczenie szczególnie dla dzieci ma stosunek lekarza do pacjenta. 

Bardzo miło jest kiedy lekarz stomatolog przed rozpoczęciem leczenia przeprowadzi spokojną rozmowę z pacjentem. Usiądą naprzeciwko z siebie i porozmawiają o potrzebach pacjenta. Taka rozmowa z pewnością zmniejszy granicę oraz w pewien sposób zbuduję pewną więź między pacjentem a stomatologiem. Mma to na celu poprawę komfortu psychicznego pacjenta który zapoznając się z lekarzem dermatologiem będzie mniejszy o stresował siedząc na fotelu dentystycznym.

Istotne znaczenie ma również czystość oraz sterylność gabinetu. W  klinice stomatologicznej w Krakowie sprzęt jest dezynfekowany,  spluwaczki są dokładnie wyczyszczone, a na pulpicie sprzęty są starannie poukładane. W takich miejscach można mieć pewność że pacjent który usiądzie na fotelu dentystycznym i nie zobaczy żadnych śladów z wizyty poprzedniego pacjenta. Tak przeważnie jest w dużych klinikach stomatologicznych – nowoczesnych. Gorzej czasami jest w małych prywatnych gabinetach kiedy to lekarz stomatolog nie zawsze ma czas bądź chęci sprzątać po każdym pacjencie. Taka wizyta wówczas nie należy do przyjemnych kiedy widzi się brudną spluwaczkę.  Konieczne jest również to aby lekarz oraz jego asystent mieli czyste fartuchy założone rękawiczki jednorazowe oraz najlepiej maseczki na twarz.

Gabinety stomatologiczne wybierane są również pod względem ich nowoczesnego wyposażenia czy posiadają one techniki obrazowania stanu jamy ustnej czy można skorzystać z kamery wewnątrzustnej czy dany gabinet posiada nowoczesny komputerowy metody znieczulania. Wszystkie te aspekty są bardzo ważne ponieważ wpływają na poziom opieki stomatologicznej oraz na samopoczucie pacjenta który w dobrze wyposażonym gabinecie czuje się pewniej oraz bezpieczniej. Niektóre gabinety stomatologiczne umożliwiają pacjentowi obejrzenie telewizji podczas zabiegu włącz włączenie dzieciom bajki co dodatkowo odpręża. Inne gabinety puszczają przyjemną relaksacyjną muzykę to również jest na plus dla tych gabinetów. 

Trudno jest czasami wybrać gabinet na podstawie wyłącznie informacji podanych w internecie. Dobrze jest uzyskać informacje od znajomych, od rodziny którzy byli w takim gabinecie oraz mogą go polecić. Takie informacje są na pewno bardziej wiarygodne dla pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *