Jak wybrać lekarza pierwszego kontaktu?

Kiedy przydarzy się jakiś wypadek zawsze można wezwać pogotowie. W sytuacji jednak kiedy człowiek zachoruje powinien udać się albo do szpitala albo do przychodni zdrowia. Dlatego też każda osoba w Polsce, która jest ubezpieczona powinna mieć wybranego lekarza rodzinnego oraz pielęgniarkę jak również w przypadku kobiet położną.

W jaki sposób można wybrać swoją przychodnię zdrowia oraz lekarza rodzinnego?

Jak wiemy Polska jest krajem w którym obowiązuje powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Możemy tutaj mówić o świadczeniach medycznych, badaniach diagnostycznych rehabilitacji oraz świadczeniach pielęgnacyjnych. Udzielane są one w ramach opieki zdrowotnej tak zwanej ambulatoryjnej czyli wykonywanej w przychodniach zdrowia, kiedy to pacjent nie wymaga hospitalizacji oraz opieki całodobowej.

Przychodnia zdrowia w Krakowie oraz przychodnie w innych miastach nawet w małych wsiach działają od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18. W święta przychodnie są zamknięte.

W jaki sposób można wybrać przychodnie zdrowia?

Otóż, każda osoba ubezpieczona ma możliwość bezpłatnego wyboru lekarza rodzinnego dwa razy do roku. Jeśli ktoś ma potrzebę kolejny raz zmienić lekarza rodzinnego będzie wówczas musiał ponieść za to opłatę w wysokości 80 zł. Taka opłata jednak nie obowiązuje w przypadku zmiany miejsca zamieszkania jak również w sytuacji kiedy lekarz rodzinny bądź pielęgniarka zaprzestali udzielać świadczeń opieki zdrowotnej.

Aby dokonać wyboru lekarza wypełnia się deklarację wyboru czyli tak zwane pisemne oświadczenie woli. Takie deklaracje można znaleźć u każdego świadczeniodawcy który ma podpisany kontrakt z NFZ. Na stronie internetowej NFZ można znaleźć instrukcję jak należy wypełnić taki wniosek. W deklaracji podaje się takie danej jak datę urodzenia nazwisko rodowe, płeć, numer PESEL, numer telefonu oraz adres zamieszkania. Ponadto podaje się imię oraz nazwisko wybranego lekarza rodzinnego, pielęgniarki oraz położnej. W deklarację wpisuje się również siedzibę świadczeniodawcy, który będzie udzielał świadczeń. Na sam koniec deklarację się podpisuje. Świadczeniodawca sprawdza poprawność wprowadzonych danych, podpisuje przyjęcie a następnie przechowuje u siebie deklaracje wyboru.

Warto wspomnieć co wchodzi w skład podstawowej opieki zdrowotnej.

Jest to opieka lekarza pierwszego kontaktu (lekarza podstawowej opieki zdrowotnej)?

Jego zadanie głównie polega na planowaniu oraz realizacji opieki lekarskiej nad pacjentem zarówno w warunkach ambulatoryjnych jak i domowych. Działania lekarza rodzinnego powinny mieć na celu zachowanie zdrowia pacjentów, obejmują one również działania profilaktyczne (nadzorowanie obowiązkowych szczepień ochronnych). Zadaniem lekarza rodzinnego jest również rozpoznawanie chorób i nadzorowanie postępowania diagnostycznego, kierowanie pacjenta na leczenie szpitalne, wystawianie skierowania do odpowiedniego specjalisty.

Działania lekarza pierwszego kontaktu obejmują również szereg innych działań, a wszystkie mają na celu dobro, oraz zdrowie pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *