Kiedy warto udać się do podologa?

Wrastające paznokcie, bolesne odciski, popękane pięty czy ubytki w płytce paznokci u stóp – to właśnie wtedy warto udać się do podologa.

 Zadbane stopy, podobnie jak i dłonie, są naszą wizytówką. Gładka skóra, dokładnie przycięte paznokcie, które mogą być także pomalowane na ulubiony kolor, świeży zapach – tak powinny prezentować się stopy przez cały rok. Najczęściej dbamy o nie w domowym zaciszu, wykorzystując dostępne w drogeriach narzędzia i kosmetyki. Co możemy zrobić jednak wtedy, gdy stopy mają widoczne i bolące zmiany? Najlepszy będzie podolog – specjalista w diagnozowaniu i w leczeniu schorzeń stóp.

Kim jest podolog?

Podologia jest mało znaną, ale bardzo praktyczną dziedziną medycyny, która skupia się na diagnozowaniu i leczeniu chorób stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. Usługi podologów często wybierane są przez sportowców, ale również każdy z nas może skorzystać z konsultacji u takiego właśnie specjalisty.

Podolog jest w stanie określić przyczynę różnych schorzeń związanych ze stopami, a także może od razu przystąpić do ich leczenia, dając pacjentowi szybką ulgę. Dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu, a także dostępowi do nowoczesnego zaplecza narzędzi, urządzeń i preparatów potrafi poradzić sobie z praktycznie każdym problemem medycznym i estetycznym stóp.

Kiedy warto udać się do podologa?

Najlepiej pomyśleć o wizycie u podologa wtedy, gdy zauważamy niepokojące, bolesne zmiany na skórze stóp albo na paznokciach. Zmiany te mogą być również wynikiem urazów, na przykład powstałych podczas chodzenia w obuwiu na wysokim obcasie czy podczas przemierzania górskich szlaków w butach trekkingowych. Również mogą one pojawiać się wskutek zakażenia różnymi bakteriami i grzybami, na przykład bytującymi na publicznych basenach.

Wiele osób nie chce wtedy udawać się do specjalisty, uważając, że nie jest to potrzebne, ponieważ można wykorzystać różne domowe metody leczenia. Niestety, nieodpowiednie postępowanie może prowadzić do pogłębienia się dolegliwości. W rzeczywistości jednak dzięki wizycie u podologa można uzyskać znacznie lepsze efekty – problem zostanie wtedy szybko i skutecznie zażegnany.

Do podologa warto udać się w następujących przypadkach:

  • nadmierne pękanie pięt
  • szybkie rogowacenie skóry pięt
  • odciski, modzele i inne zmiany na stopach
  • wrastające paznokcie
  • urazy paznokci u stóp
  • stopa cukrzycowa
  • paluch koślawy – halluksy
  • infekcje bakteryjne, grzybicze

Podolog w takich właśnie przypadkach jest w stanie zapewnić pacjentowi profesjonalną i kompleksową obsługę – już w trakcie jednej wizyty można pozbyć się bólu i dyskomfortu, a także cieszyć się pięknie prezentującymi się stopami, gdyż w wielu gabinetach można wykonać również standardowy zabieg pedicure.

U podologa często możemy również zakupić specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji stóp, które nie są dostępne w zwykłych drogeriach. Podolog może również wypisać receptę na preparaty przeznaczone do leczenia infekcji stóp. Dzięki temu możemy kurować schorzenia stóp jeszcze skuteczniej.

W razie większych problemów podolog będzie mógł zająć się nimi na kilku kolejnych wizytach. Mogą być również potrzebne wizyty kontrolne, na przykład w przypadku leczenia wrastających paznokci. To pozwoli na uzyskanie najlepszych rezultatów kuracji.

Gdzie umówić się do podologa?

Aktualnie gabinetów podologicznych w Polsce jest coraz więcej. To dobra wiadomość dla pacjentów borykających się z problemami ze stopami i paznokciami u stóp, ponieważ wiele z nich jest na wyciągnięcie ręki.

Z usług podologicznych można skorzystać również w Centrum Medyczno-Diagnostycznym Prima-Med działającym w Krakowie. Więcej informacji o ofercie oraz cenniku można znaleźć na stronie internetowej: https://prima-med.info/poradnie/podolog/.

 

Podsumowując, w razie pojawienia się bolesnych odcisków, modzeli, nadmiernego pękania pięt aż do krwi, uszkodzeń paznokci czy przy ich wrastaniu warto udać się do podologa. To właśnie ten specjalista będzie w stanie szybko rozwiązać problemy ze stopami, a także wskazać, jak można zapobiegać im w przyszłości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *