Kłopotliwy problem- nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem wielu kobiet. Problem ten może pojawiać się w okresie menopauzy bądź po porodach. Dotykać on również może  u osób otyłych, mających nadwagę, u tych których jest mało aktywności fizycznej.

 

Nietrzymanie moczu wysiłkowe może objawiać się popuszczaniem moczu w trakcie wysiłku fizycznego, ale również w trakcie kichania bądź kaszlu. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

Najczęściej jest to osłabienie mięśni dna miednicy,  które niezbyt dostatecznie zaciskają cewkę moczową. Według badań na wysiłkowe nietrzymanie moczu może cierpieć nawet co czwarta kobieta w wieku od 18 do 50 lat. Taki problem z wiekiem nasila się. Występuje on około 40% kobiet które ukończyły 55 rok życia. Jest to wstydliwy problem. Niewiele osób chce się udać z nim do lekarza. Warto jednak zaznaczyć, że wysiłkowe nietrzymanie moczu jeśli jest jeszcze w mało zaawansowanej postaci można leczyć za pomocą również fizykoterapii. Dobre efekty daje leczenie nie wysiłkowego nietrzymania moczu przy pomocy ćwiczenia. Ćwiczyć należy mięśnie Kegla. Mięsień ten można łatwo wyczuć przerywając strumień moczu. Lepiej jest jednak to ćwiczenie wykonywać nie podczas oddawania moczu, lecz w innych sytuacjach. Na zmianę trzeba te mięśnie zaciskać i rozluźniać. Zaczynać od serii krótkich skurczów i powtarzać je co najmniej 3 razy dziennie stopniowo można wydłużać trwanie skurczu to około 10 sekund i zwiększyć liczbę serii wykonywanych w ciągu dnia nawet do 15. Mięśnie Kegla można ćwiczyć w domu, w dowolnym momencie, podczas oglądania telewizji czy nawet stojąc w kolejce w sklepie. Ważne żeby ten trening był regularny wtedy można uzyskać najlepsze efekty. Wykorzystywać do ćwiczeń można również specjalne stożki i kulki dopochwowe

 

 Leczenie nietrzymania moczu w Rzeszowie leczone jest również przy pomocy lasera. Laser “Beladona” ma specjalną końcówkę endowaginalna, którą wprowadza się do wnętrza pochwy. Tam laser zwiększa napięcie mięśni jednocześnie nie działając bezpośrednio na cewkę oraz pęcherz moczowy. Zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie, nie wymaga on znieczulenia. Trwa od 20 do 30 minut. Zabieg nie jest bolesny.Zaznaczyć należy, że taki zabieg przeprowadzany jest przez lekarza medycyny ginekologa położnika. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie USG oraz cytologii. Konieczne jest również przeprowadzenie dokładnego wywiadu medycznego, aby ocenić stopień nasilenia schorzenia. Efekty tego zabiegu można zaobserwować dosyć szybko. Poprawia się jędrność pochwy, zwiększa się wilgotność ścian pochwy, ponadto następuje przemodelowanie kolagenu ściany pochwy.  Czasami konieczne jest wykonanie kilku takich zabiegów w zależności od stopnia zaawansowania wysiłkowego nietrzymania moczu. Niekiedy  wystarcza jeden zabieg, czasami konieczne jest powtórzenie takiego zabiegu po około miesiącu. Po wykonanym zabiegu nie powinno się stosować kąpieli w wannie przez około tydzień, a do następnego dnia po wykonanym zabiegu również nie powinno się brać prysznica. Ważne jest również aby unikać stosunków płciowych przez około miesiąc po wykonanym zabiegu. Zdarza się że ginekolog może zalecić stosowanie przez kilka dni globulek dopochwowych. Do wykonania zabiegu laserowej terapii nietrzymania moczu istnieją pewne przeciwwskazania. Jest to m.in. infekcja pochwy, miesiączka ciąża oraz laktacja, nieprawidłowy wynik cytologii, przyjmowanie leków fotouczulających. Jeśli ktoś ćwiczył mięśnie Kegla nie uzyskał zadowalających rezultatów może zainteresować się laserowym zabiegiem usuwania nietrzymania moczu. Z pewnością okaże się pomocny. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *