Na czym polega osteopatia?

Właściwe leczenie nie przynosi efektów? Zamiast pozbyć się przyczyny bólu, niwelujesz tylko zewnętrzne skutki? Rozwiązanie tego problemu przynosi osteopatia.

Człowiek to całość pod względem psychofizycznym. Od dawna wiadomo, że leczenie należy zaczynać od znalezienia przyczyny bólu. W przeciwnym razie wdrożone środki mogą okazać się nieskuteczne. Osteopatia to forma z pogranicza medycyny naturalnej i fizjoterapii. Przede wszystkim zajmuje się leczeniem dolegliwości o nieznanym pochodzeniu, skupia się na ustaleniu źródła bólu, a następnie rozpoczęcia właściwej terapii.

Osteopatyczna wizja choroby i leczenia

Filozofia osteopatii oparta jest na trzech filarach.

  1. Człowiek rozumiany jest jako całość – wszystkie sfery przenikają się i współdziałają, występuje zależność pomiędzy ciałem, umysłem oraz psychiką.
  2. Ciało to złożone mechanizmy, które wzajemnie na siebie wpływają, np. dysfunkcja układu męśniowo-szkieletowego bezpośrednio wpływa na funkcje pozostałych układów – m.in. krążeniowego i nerwowego. Zadaniem osteopatii jest przywrócenie stanu równowagi poprzez znalezienie przyczyny bólu.
  3. Anatomia oraz fizjologia ciała muszą pozostawać ze sobą w stanie równowagi, aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo.

Podstawą leczenia osteopatycznego jest wykonanie analizy powyższych trzech elementów.

W jaki sposób przebiega leczenie osteopatyczne?

Osteopatia polega na holistycznym podejściu do pacjenta – człowiek jest rozumiany jako całość w znaczeniu psychofizycznym, dlatego specjaliści nie skupiają się wyłącznie na bólu jako efekcie końcowym dolegliwości, ale starają dotrzeć do przyczyny dysfunkcji, która często leży w zupełnie innym miejscu, niż pierwotnie zakładano. Przywracając prawidłowe funkcjonowanie organizmu wspomagany jest proces samoleczenia, czyli naturalnych funkcji do gojenia oraz samoregenracji.

Zabiegi osteopatyczne to rodzaje masażu, które mają na celu zniwelować napięcie mięśniowe, przywrócić funkcjonalność stawów oraz prawidłową pozycję kości.

Najczęściej pierwsze zabiegi dotyczą kręgosłupa, ponieważ jest to jedna z centralnych i najważniejszych części ciała, a zaburzenia mogą oddziaływać na całe ciało.

Kiedy zalecane jest leczenie osteopatyczne?

Do specjalisty w dziedzinie osteopatii powinny zgłosić się osoby, które:

  • odczuwają bóle kręgosłupa, stawów, migreny, bóle głowy,
  • mają problemy psychosomatyczne: depresje, nerwice, stany lękowe,
  • doznały urazów w trakcie wypadków.

Szczególnym rodzajem osteopatii jest osteopatia ginekologiczna, która skupia się na leczeniu urazów okołoporodowych, a także zaburzeń seksualnych, jak np. bólów pochwy występujących podczas stosunków seksualnych.

Osteopatia to dość nowa metoda leczenia. Nasuwa się pytanie – czy jest skuteczna? Jak najbardziej tak! Od dawna wiadomo, że leczenie może przynieść efekty tylko w przypadku, gdy dotrze do źródła bólu. Miejscowe działania przynoszą ulgę tylko na krótki okres czasu, a choroba powraca, często ze zdwojoną siłą.

Krakowska Klinika Osteopatii i Rehabilitacji REHAORTHOPEDICA to zespół specjalistów z dziedziny rehabilitacji, fizjoterapii i osteopatii. Dzięki holistycznemu podejściu do pacjenta, terapie są skuteczne, pozwalają na dotarcie do źródła bólu oraz osiągnięcia zamierzonych efektów leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *