Przeszczep tłuszczu

Na czym polega zabieg przeszczepu tłuszczu?

Własna tkanka tłuszczowa to ja wiadomo najlepszy wypełniacz, ponieważ jest całkowicie naturalne, przez co ewentualne ryzyko reakcji alergicznej nie występuje. W jaki jednak sposób można ją wykorzystać? Przy pomocy własnej tkanki tłuszczowej można wypełnić różnego rodzaju ubytki, które wraz z wiekiem zaczynają pojawiać się na twarzy oraz na niektórych partiach ciała. Czym jednak jest przeszczep tłuszczu i jak wygląda taki zabieg?

Lipotransfer

Przeszczep tłuszczu nazywany również lipotransferem lub lipofillingiem to zabieg, który przypomina nieco klasyczną liposukcję, jednak w trakcie zabiegu pobierana jest znacznie mniejsza ilość komórek tłuszczowych. Tłuszcz pobierany jest najczęściej z tych okolic, w których występuje jego nadmiar, czyli z ud lub brzucha. W które jednak partie ciała można przeszczepić tłuszcz? Najczęściej jest on przeszczepiany w biust (dzięki czemu można podnieść, powiększyć oraz ujędrnić piersi), jednak można go również zaaplikować w pośladki (przy pomocy tłuszczu można je wymodelować i podnieść), a także w okolice twarzy (w walce ze zmarszczkami, zapadniętymi policzkami).

Jak wygląda zabieg?

Sam zabieg tak naprawdę nie jest zbyt skomplikowany, ponieważ polega on na pobraniu tkanki tłuszczowej pacjenta z jednej partii ciała, a następnie wprowadzeniu jej po odpowiednim przygotowaniu w inną partię ciała (tam, gdzie występuje jej ubytek). Przeszczep tłuszczu zawsze przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a największą jego zaletą jest to, iż w odróżnieniu od liposukcji nie wymaga on długotrwałej rekonwalescencji. Z uwagi na fakt, iż podczas zabiegu wykorzystuje się tkankę tłuszczową pacjenta, to ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej nie występuje w ogóle.

Trzy etapy zabiegu

Zabieg przeszczepu tłuszczu składa się z trzech różnych etapów. W pierwszym etapie dochodzi do pobrania tkanki tłuszczowej pacjenta z wybranej partii ciała, przy czym komórki tłuszczowe najczęściej pochodzą z brzucha lub z ud. W kolejnym etapie konieczne jest odpowiednie przygotowanie preparatu, który zostanie wstrzyknięty w skórę, dlatego też pobrany materiał umieszcza się w specjalnej wirówce. Dzięki temu procesowi dochodzi do oddzielenia bezwartościowych komórek od tych nieuszkodzonych oraz zdrowych. W trzecim etapie dochodzi natomiast do przeszczepienia pobranego i odwirowanego materiału, co odbywa się przy pomocy bardzo cienkiej igły lub kaniuli. Warto przy tym podkreślić fakt, iż podczas jednego zabiegu można wszczepić w skórę ograniczoną ilość tłuszczu. W sytuacji, gdy podczas zabiegu wszczepiona zostanie zbyt duża ilość tłuszczu, to może niestety dojść do pojawienia się bardzo poważnych powikłań. Z tego też względu wybierając gabinet lekarki, warto postawić na doświadczonego specjalistę, ponieważ dzięki temu ma się pewność, iż wszystko przebiegnie bez nieprzyjemnych niespodzianek. Zabieg przeszczepu tłuszczu po jakimś czasie warto jednak powtórzyć, ponieważ wraz z jego biegiem ilość tkanki tłuszczowej może się nieco zmniejszyć, przez co efekty nie będą aż tak zadowalające. Oczywiście nie w każdym przypadku jest to konieczne, jednak w razie wątpliwości należy w pierwszej kolejności wybrać się na konsultację do lekarza przeprowadzającego zabieg.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu przeszczepu tłuszczu?

Przeszczep tłuszczu to zabieg, który jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia każdej pacjentki, a jego efekty mogą być w wielu przypadkach nawet szokujące, jednak nie każda osoba może niestety się na niego zdecydować. Jakie są zatem przeciwwskazania do lipofillingu? Wśród tych najistotniejszych można wymienić w szczególności zaburzenia krzepliwości krwi, przewlekłe infekcje, problemy z nerkami i wątrobą, a także choroby autoimmunologicze. Wspomnianemu zabiegowi nie mogą również poddać się kobiety będące w okresie ciąży oraz karmienia piersią, ponieważ taki zabieg jest bardzo niebezpieczny dla dziecka. Z tego też względu na zabieg najlepiej zdecydować się po porodzie, jednak dopiero po upływie co najmniej kilku miesięcy od rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *