Polipy – objawy, leczenie

Na wizytę do lekarza dopiero w momencie, gdy środki przeciwbólowe przestają działać – takie podejście stosuje wiele osób. Niestety może to doprowadzić do wystąpienia powikłań po chorobie. Już w momencie pojawienia się pierwszych objawów należy udać się do lekarza. Szybka pierwsza diagnoza daje możliwość podjęcia natychmiastowego leczenia, a tym samym uniknięcia negatywnych skutków dla zdrowia. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych brzucha, zaparć, wzdęć, wymiotów, śladów krwi w stolcu, w szczególności, jeśli objawom będzie towarzyszyć gorączka, należy zgłosić się do lekarza.

Jakie są objawy polipów?

Często zdarza się tak, że polipy nie dają żadnych objawów. Należy jednak zachować czujność w sytuacji, gdy pojawią się skurcze oraz bóle w dole brzucha lub krwawienie z odbytu. Choć polipy to zmiany o charakterze nienowotworowym, mogą przekształcić się w raka. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza oraz ich usunięcie.

Polipy najczęściej wykrywane są podczas wykonywania gastroskopii, kolonoskopii, rektoskopii, czyli badań początkowego, dolnego lub końcowego odcinka przewodu pokarmowego.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości brzusznych lub układu pokarmowego należy zgłosić się do gastrologa, który przeprowadzi rozmowę z pacjentem, a następnie skieruje na niezbędne badania, np. USG jamy brzusznej, kolonoskopię, rektoskopię. Po zdiagnozowaniu problemu możliwe będzie podjęcie odpowiedniego leczenia.

Polipektomia

W przypadku zdiagnozowania polipów w jelicie grubym gastrolog może zlecić wykonanie polipektomii. Jest to zabieg polegający na endoskopowym usuwaniu polipów. Po usunięciu tkanki są przekazywane do badania histopatologicznego, w celu ustalenia charakteru zmian.

Natomiast polipy w żołądku oraz jelicie cienkim najczęściej są usuwane metodą chirurgiczną.

Należy pamiętać o tym, że zarówno przed wykonaniem badań, jak i zabiegu powinno się stosować do zaleceń lekarza. W określonych przypadkach konieczne  będzie wprowadzenie przez określony czas specjalnej diety, np. przed gastroskopią nie powinno się spożywać pokarmu przez co najmniej 6 godzin i płynów przez 4 godziny.

Wizyta u lekarza gastrologa

Poradnia gastrologiczna jest jedną z poradni specjalistycznych, w której są diagnozowane oraz leczone choroby układu pokarmowego, np. żołądka, jelita grubego, jelita cienkiego, odbytu, wątroby, trzustki, dróg żółciowych, przełyku. W przypadku Krakowa często polecaną poradnią gastrologiczną jest Centrum Medyczne Prima-Med gdzie przyjmuje zespół doświadczonych gastrologów.

Należy pamiętać o jednym – im wcześniejsza diagnoza, tym leczenie krótsze. Choroba rozwija się z czasem. Domowe sposoby leczenia nie są dobrym rozwiązaniem. Spowodują tylko opóźnienie całego procesu. Nie zawsze jednak doprowadzą do wyleczenia. Stosowanie w dużych dawkach dostępnych leków przeciwbólowych oraz odwlekanie wizyty u specjalisty nie pomoże. W skrajnych przypadkach stan może na tyle się pogorszyć, że konieczna okaże się hospitalizacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *