Każda kobieta pragnie wyglądać młodo i pięknie. Niestety upływającego czasu i pojawiąjących się z wiekiem efektów starzenia nie da się zatrzymać. Nie pomogą nawet najdroższe kremy. Oczywiście spowolnią proces starzenia się skóry, ale nie zniwelują całkowicie powstałych zmian. Najskuteczniejsze są zabiegi medycyny estetycznej, dzięki którym można znacznie poprawić swój wygląd i znów cieszyć się jędrną, świeżą i młodo wyglądającą skórą.
Czym jest botoks?
Botoks – toksyna botulinowa typu A – to oczyszczone białko, które jest używane podczas wykonywania zabiegów w medycynie estetycznej. Preparat jest wstrzykiwany za pomocą cienkiej igły w wybrane partie mięśni, które po zastosowaniu preparatu stają się rozluźnione. Na efekty nie trzeba długo czekać – pojawiają się w ciągu kilku dni i będą utrzymywać przez 3 do 6 miesięcy. Możliwe jest powtórzenie terapii, jednak najwcześniej po upływie trzech miesięcy. Po przeprowadzeniu zabiegu zmarszczki zostaną wygładzone, skóra stanie gładsza i odmłodzona, a wyraz twarzy złagodzony.
Czy stosowanie botoksu jest bezpieczne?
Zabieg wykonywany z użyciem botoksu jest w pełni bezpieczny. Jednak należy mieć na względzie, że podobnie jak w przypadku każdej innej ingerencji w ciało, mogą pojawić się pewne działania niepożądane, np. zaczerwienienia, obrzęk, mdłości, wymioty, bóle głowy, problemy z oddychaniem. Może wystąpić również reakcja alergiczna.
Jak widomo wszystko ma swoje zalety oraz wady. O ile nie da się całkiem wykluczyć ryzyka wystąpienia działań niepożądanych po zastosowaniu botoksu, o tyle może je zminimalizować wykonując zabieg u specjalisty – w każdym większym mieście funkcjonują profesjonalne ośrodki medycyny estetycznej. Botox w Krakowie warto jest wykonać w Klinice Medycyny i ginekologii Estetycznej Bona Dea. Dzięki wykwalifikowanej kadrze usługi świadczone są na najwyższym poziomie.
Bardzo ważne jest również, aby przed zabiegiem poinformować lekarza o wszystkich problemach zdrowotnych, przyjmowanych lekach, suplementach diety, witaminach. Dopiero po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką specjalista podejmie decyzję, czy można od razu wykonać zabieg, czy należy poczekać, aż pacjentka zakończy przyjmowanie leków. Podanie nieprawdziwych danych może mieć bardzo negatywne skutki.
Przeciwskazania do zabiegu
W pewnych przypadkach nie jest zalecane stosowanie botoksu – ograniczenie dotyczy m.in.:
- kobiet w ciąży oraz karmiących piersią,
- osób z chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą,
- osób ze stanami grypowymi, zapalnymi,
- osób przyjmujących na stałe leki, np. w związku z zaburzeniami krzepliwości krwi,
- osób z chorobami nowotworowymi.
To tylko niektóre przykłady przeciwwskazań do zastosowaniu zabiegu.
Kiedy warto jest zdecydować się na botoks?
W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie botoksu. Oczywiście najważniejszym wskazaniem jest pojawienie się zmarszczek – na czole, bruzd na szyi, opadających kącików ust lub powiek, ale zabieg jest wskazany także przy nadmiernej potliwości, bruksiźmie (bezwiednym zgrzytaniu zębami), migrenach.