Młoda i gładka skóra pozbawiona niedoskonałości to marzenie niejednej kobiety, jednak wraz z biegiem czasu zaczyna ona niestety tracić swoją jędrność i elastyczność poprzez zmniejszoną produkcję kolagenu. W takim przypadku warto sięgnąć po specjalne kremy przeznaczone do walki ze zmarszczkami, jeśli jednak okażą się one niezbyt skuteczne, to nie obejdzie się bez zastosowania botoksu. Czym jednak jest wspomniany botoks i jak długo utrzymują się na twarzy efekty zastosowania tej substancji?
Czym jest botoks?
Botoks to substancja, która produkowana jest przez tzw. Bakterie bacillus, które najczęściej obecne są w zepsutych konserwach oraz wędlinach. Jad kiełbasiany, który wówczas powstaje to bardzo niebezpieczna dla zdrowia substancja, której nie można spożywać, jednak znalazła ona zastosowanie w medycynie estetycznej do walki z niektórymi zmarszczkami mimicznymi. Botoks wstrzyknięty w skórę w niewielkiej ilości jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, jednak w przypadku tej substancji równie ważne jest to, iż pomaga ona pozbyć się zmarszczek mimicznych zlokalizowanych na czole, pomiędzy brwiami, a także tzw. kurzych łapek.
Jak działa botoks?
Botoks, który zostanie wstrzyknięty w okolice zmarszczki, doprowadza do zablokowania przewodzenia impulsów nerwowych, które wywołując skurcze mięśni, doprowadzają do powstawania na twarzy zmarszczek. Poprzez wstrzyknięcie toksyny botulinowej dochodzi do paraliżu mięśni, dzięki czemu skóra rozluźnia się, przestaje się marszczyć, a zmarszczki zmniejszają swoją widoczność. Tuż po przeprowadzonym zabiegu twarz może być obrzęknięta oraz zaczerwieniona, jednak w ciągu kilku godzin objawy te powinny ustąpić. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, warto odwiedzić stronę Akademii Medycyny Estetycznej z Warszawy.
Jak długo widoczny jest efekt botoksu?
Zastrzyki z wykorzystaniem toksyny botulinowej dają niemal natychmiastowy efekt, który najczęściej utrzymuje się na twarzy przez około 6 miesięcy. W przypadku niektórych kobiet efekt zastosowania botoksu może utrzymać się przez 9 miesięcy, a nawet jeden rok, jednak uzależnione jest to głównie od tego, jak mimiczną twarz ma dana kobieta. Jeśli efekty działania botoksu przestaną być widoczne po upływie określonego czasu, to zabieg należy powtórzyć. Warto przy tym podkreślić fakt, iż botoks działa nieco krócej na tych partiach twarzy, które są najintensywniej „eksploatowane„, czyli na czole oraz w kącikach ust.
Co się dzieje, gdy botoks przestaje działać?
Z uwagi na fakt, iż po upływie około 6 miesięcy od zabiegu botoks zaczyna stopniowo zanikać, to przewodnictwo pomiędzy nerwem a mięśniem zaczyna się aktywować. Oczywiście nie oznacza to, iż z dnia na dzień wygląd skóry ulega znacznemu pogorszeniu, ponieważ wszystko odbywa się stopniowo. Gdy toksyna botulinowa przestaje działać, skóra przez pewien czas w dalszym ciągu wygląda dosyć dobrze, ponieważ mięśnie od razu nie zaczynają intensywnie pracować. Wraz z biegiem czasu efekty wstrzyknięcia w skórę botoksu będą jednak coraz gorsze, dlatego też po upływie określonego czasu warto powtórzyć zabieg.
Czy z botoksem można przesadzić?
Wiele kobiet, które chciałyby wstrzyknąć sobie botoks, mają pewne obawy, widząc w gazetach inne kobiety, które po aplikacji botoksu zmieniły się nie do poznania (oczywiście na niekorzyść). Oczywiście z botoksem jak najbardziej można przesadzić i w takim przypadku na twarzy widoczny jest efekt maski. Z tego też względu warto zachować umiar, ciesząc się ładnym wyglądem.