Kiedy jesteśmy skazani na endodoncję i jak można jej uniknąć.

Kiedy ząb zaczyna boleć wtedy najczęściej szuka się pomocy u stomatologa. Często wtedy potrzebna jest endodoncja. Kiedyś po leczeniu kanałowym ząb był skazany na późniejsze usunięcie. Obecnie jednak leczenie stomatologiczne znacznie się rozwinęło i takie zęby można z powodzeniem uratować.

Co to jest endodoncja i gdzie można ją wykonać?

Endodoncja w Krakowie wykonywana jest w wielu gabinetach stomatologicznych. Jest to dziedzina stomatologii której zadaniem jest leczenie chorób miazgi zęba. Ból wynika często z destrukcji zęba oraz zębiny w której znajdują się kanaliki przez które do miazgi mogą docierać odczucia bólowe takie jak wrażliwość na ciepło czy zimno ale również na słodki smak. To miazga skupia w sobie nerwy oraz naczynia krwionośne. Jeśli ząb nie jest w porę leczony wówczas próchnica przechodzi przez szkliwo, zębinę i dociera do miazgi. Powstaje wówczas stan zapalny. Wtedy konieczne jest niestety leczenie kanałowe. Wykonywane jest ono na życzenie pacjenta w znieczuleniu miejscowym. Pacjenci często korzystają ze znieczulenia gdyż endodoncja jest często bolesna. Znieczulenie podawane jest w tradycyjny sposób czyli dozowane przy pomocy igły i strzykawki, bądź może być dobierane komputerowo, gdzie to komputer steruje ilością podawanego znieczulenia. Ta forma podania znieczulenia jest mniej bolesna. Wykonywana jest specjalnym urządzeniem, które ma bardzo cieniutką igłę.

Podczas leczenia kanałowego zostaje usunięta chora bądź martwa miazga zęba natomiast kanał zostaje wyleczony i wypełniony odpowiednim preparatem. Zabieg taki wykonuje się w celu uszczelnieniu kanału zębowego.

Dobrze wykonane leczenie kanałowe umożliwia dalsze funkcjonowanie zęba w całości. Jeśli ząb który był leczony kanałowo jest prawidłowo zaleczony wówczas może on również stanowić bazę do korony, mostu lub innego uzupełnienia protetycznego.

Najczęstszą przyczyną endodoncji jest próchnica zębów. Powstaje wówczas zapalenie miazgi zęba powodując ostry ból. Aby zapobiegać próchnicy bardzo ważna jest profilaktyka. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że próchnica jest chorobą zakaźną o charakterze przewlekłym. Przyczyn a powstawania próchnicy jest płytka bakteryjna nazębna przywierająca do zębów. Przyczyną próchnicy mogą być również indywidualne predyspozycje, niewłaściwe odżywianie, niewłaściwa higiena jamy ustnej ale również dieta uboga w wapń, fosfor, oraz niektóre witaminy i mikroelementy, nadmierne jedzenie węglowodanów. Dieta powinna również zawierać twarde pokarmy, spożywanie których powoduje oczyszczanie zębów.

Próchnica może pojawiać się zarówno na zębach mlecznych jak i stałych.

Profilaktyka próchnicy zaczyna się już w życiu płodowym. To od kobiety w ciąży w dużej mierze zależy to jakie uzębienie miało będzie jej dziecko. Przebyte infekcje oraz niewłaściwa dieta rzutują na stan uzębienia dziecka.

Bardzo ważną kwestią jest ograniczenie słodyczy w diecie, jedzenie twardych warzyw oraz właściwa codzienna higiena jamy ustnej, używanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *