Po co wykonuje się tomografię stomatologiczną?

Aby w szczegółowy sposób zobaczyć i zobrazować uzębienie jak i konkretną okolicę zęba warto wykonać badanie diagnostyczne jakim jest tomografia.

Tomografia zębów jest bezpieczna metodą diagnostyczną. Dzięki niej można bardzo dokładnie ocenić stan uzębienia. Jest to bardzo szybka metoda. Już od razu po wykonaniu lekarz otrzymuje rzeczywisty oraz trójwymiarowy obraz tkanek miękkich, zębów jak również zatok szczękowych. Tomograf umożliwia wykrywanie potencjalnych stanów zapalnych u pacjenta, pozwala wykrywać różnego rodzaju nieprawidłowości.

Tomograf stomatologiczny to urządzenie, za pomocą którego wykonany wykonuje się to właśnie badanie. Warto wspomnieć, że jest ono krótkie (trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund) oraz jest całkowicie bezbolesne.

Dzięki temu badaniu można bardzo dokładnie określić kąt wprowadzenia implantu, jak również można ocenić konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego. Z takiego badania stomatologia korzysta w wielu różnych przypadkach.

Najczęściej wykorzystywane jest ono podczas leczenia implantologicznego bądź kanałowego. Uzyskane wyniki badań można wielokrotnie odtwarzać na komputerze. Tomografia komputerowa w skrócie TK jest bardzo często wykorzystywaną metodą obrazowania.

W przypadku tomografii stomatologicznej umożliwia ona ocenę jakości oraz objętości kości niezbędnej do wszczepienia implantu zębowego. Taka wiedza pozwala użyć odpowiedniej wielkości implant, a co za tym idzie ogranicza to ryzyko ewentualnych powikłań. Tomografia daje obraz tego czego nie widać ludzkim okiem. Wykorzystuje się ją w trudnych przypadkach leczenia kanałowego. Ponadto często za pomocą tomografii komputerowej ocenia się stan kanału zęba. Można przy jej pomocy ustalić lokalizację złamanego narzędzia stomatologicznego (a takie wypadki również się zdarzają w stomatologii). W wielu przypadkach tomografia stomatologiczna jest podstawą do planowania zabiegów przez chirurga.

Co może zobaczyć lekarz stomatolog w badaniu tomograficznym:

  • zmiany okołowierzchołkowe
  • przerost nienowotworowe
  • zmiany nowotworowe
  • ubytki kostne
  • torbiele
  • zęby zatrzymane
  • procesy zapalne przewlekłe
  • próchnica
  • obniżenie brzegu kostnego
  • położenie kanału nerwu około zębowego dolnego
  • torbiele w zakresie zatok szczękowych

Obecnie tomografia stomatologiczna wykorzystywana wykonywana jest przy użyciu bardzo nowoczesnych sprzętów. W stomatologii używane są tomografy stożkowe w których obraz 3D można uzyskać podczas jednego obrotu lampy wykonanego o 360 stopni wokół głowy pacjenta. W tym czasie powstaje kilkaset obrazów rejestrowanych przez detektory z różnych stron. Daje to właśnie trójwymiarowy obraz który może być przetwarzany na wiele różnych sposobów. Tomografia 3D występuje również pod nazwą badania CBCT. Stomatolodzy korzystają również z tomografu komputerowego CS 9000 3D. Korzystają z niego zwłaszcza implantolodzy oraz ortodonci. Urządzenie to posiada funkcjonalne oprogramowanie, proste w obsłudze co pozwala na szybką i precyzyjną diagnozę, a następnie opracowanie planu leczenia. Tomografię stomatologiczną można wykonać w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych, w klinikach stomatologicznych, w miejscach wyposażonych w nowoczesny sprzęt stomatologiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *