Skąd bolą się bóle głowy?

Bóle głowy są bardzo powszechnym objawem chorobowym. Dotykają one dużą część społeczeństwa. Według statystyk nawet 8% ludności cierpi z powodu bólów głowy różnego pochodzenia.

Same bóle również dzielą się na wiele różnych rodzajów, a ich przyczyn może być naprawdę wiele. Jest to częsty problem z których przychodzą pacjenci do lekarza. Ble głowy dotykają dorosłych ale również i dzieci. Niektóre bywają tak uciążliwe, żo przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Najczęściej jednak samoistnie znikają i nie stanowią większego zagrożenia.

Ból głowy mogą być różnego rodzaju:

tępy,

rozsadzający

pulsujący

Zawsze bóle głowy związane są z układem krążenia, dlatego też jeśli występują często i są bardzo dokuczliwe powinny być diagnozowane u lekarza specjalisty jakim jest neurolog. Najczęstszymi przyczynami ból głowy są zaburzenia naczyniowe, wyczerpanie psychiczne, schorzenia w obrębie głowy, zapalenia zatok przynosowych, ucha, zmęczenie, zaburzona przemiana materii, problemy z krążeniem mózgowym.

Bóle samoistne to takie do których możemy zaliczyć:

bóle napięciowe głowy

migreny oraz

bóle klasterowe

Migrena nie jest jedynym rodzajem bólu jaki się pojawia. Najczęściej występuje ból napięciowy na który składa się wiele różnych czynników. Jest to z pewnością stres, genetyka, środowisko, styl życia jaki prowadzimy. Bóle głowy pojawiają się przy okazji różnych innych chorób na przykład w przypadku alergii, choroby oczu, grypy, zapalenie ucha, zapalenie zatok, chorób zębów oraz dziąseł, w nadciśnieniu tętniczym, w przypadku nadużywania alkoholu i palenia papierosów, w przypadku guza mózgu, zwyrodnienia kręgosłupa, anginy oraz w innych chorobach.

Nie wszystkim znane jest pojęcie klastrowych bólu głowy. Są to bóle samoistnie które atakują jednostronnie w obrębie nerwu trójdzielnego.

Z kolei napięciowe bóle głowy dotyczą najczęściej kobiet w wieku od 25 do 35 lat mają różny czas trwania, są mniej bądź bardziej regularne.Przyczyna ogólnie nie jest do końca znana ale ma na nią wpływ wiele czynników na przykład biologicznych, fizjologicznych czy psychologiczno-społecznych.

Bardzo dokuczliwym bólem głowy jest migrena, która może występować genetycznie. Pojawiają się w nim napadowe bóle głowy oraz inny towarzyszące objawy. Często jest to światłowstręt, dźwiękowstręt, mdłości, wymioty. Migrenie często towarzyszą zwiastuny oraz tak zwana aura.

Bóle głowy są czasami trudne do zdiagnozowania. Warto więc zasięgać porady specjalisty neurologa oraz wykonać określone zlecone przez niego badania, które pomogą sklasyfikować oraz określić przyczynę danego ból głowy. Bóle głowy w Krakowie można leczyć w przychodniach specjalistycznych gdzie przyjmują lekarze neurolodzy. Do lekarza neurologa na wizytę prywatną nie trzeba mieć skierowanie. Jeśli jednak chcemy aby to była wizyta bezpłatna potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Często, aby poprawnie zdiagnozować ból głowy konieczne jest wykonanie badań takich jak EEG, tomografia komputerowa bądź rezonans magnetyczny. Badania te pomagają uzupełnić rozpoznanie oraz wykluczyć inne przyczyny bólu głowy takie jak guz mózgu czy padaczka. Kiedy ból głowy jest odpowiednio zdiagnozowany wówczas można wdrożyć odpowiedni proces leczenia oraz zapobiegania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *